Uludağ'da kar kalınlığı hala hizmet veriyor

Uludağ'da kar kalınlığı hala hizmet veriyor.16728
  • Giriş : 02.04.2009 / 11:13:00

Mart ayının ortalarında tatil sezonunun kapandığı Türkiye'nin önemli kış turizm merkezlerinden Uludağ'da kar kalınlığının 275 santimetre olduğu bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Otel işletmecileri, kar olmasına rağmen tatilcilerin Uludağ'a ilgi göstermediğini söylüyor. Uludağ'da her iki bölgede faaliyet gösteren 21 otelden sadece 3'ü halen hizmet veriyor.

Hava sıcaklığının 10 dereceyi bulduğu Uludağ'da bu sabah yapılan ölçümlerde kar kalınlığı 275 santimetre olarak ölçüldü. Uludağ Meteoroloji İstasyonu yetkilileri, açık havanın hakim olduğunu, önümüzdeki günlerde kar yağışının beklenmediğini söyledi. Uludağ'da son 5 yılın en yüksek kar kalınlığına ulaşılmasına rağmen yeterli ilgiyi görmediklerini belirten Uludağ Turizmi Geliştirme Derneği Başkanı Serdar Yazıcı, "Geçtiğimiz yıllarda 'Kar yok' diye üzüldüğümüz çok oldu. Bu sene sezonu geç açtık, ancak sonradan kar yağışının artması yüzümüzü güldürdü. 3 metreyi aşan kar kalınlığı kayakseverleri mutlu etti. Küresel ekonomik krizle birlikte taticilerin ilgisi azaldı. Yüksek vergi, pahalı enerji, pahalı yakıt gibi sebeplerle işletmecilerin masrafları arttığı halde, herkes ekonomik sıkıntıda olduğu için fiyatlar 4- 5 yıl öncesine döndü. Kazanç açısından verimli bir yıl geçirmedik. Karlılık oranları iyice düştü. Artık otelciler sektörden soğumaya başladı.

Özellikle aralık ayında kar olmaması nedeniyle yaklaşık yüzde 30 kayba uğradık. Küresel kriz sebebiyle yazın da tatil sezonu kötü geçecek. Kriz artık birg erçek, görmemeizlikteng elemeyiz. Tedbirlerin alınması gerekiyor. Uludağ'da kara rağmen müşteri yoksa, kendimizi sorgulamamamız lazım. Maliyetlerin artıtğı ortamda katileyi düşürmemek için direndik" dedi.

Uludağ 1. ve 2. gelişim bölgelerinde toplam 21 otelin olduğunu söyleyen Yazıcı, sezonun kapanması ve müşterinin az olması sebebiyle Uludağ'da sadece 3 otelin açık olduğunu kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*