Uludağ'da 'kar' krizi!

  • Giriş : 19.12.2006 / 00:00:00

Geçmiş yıllarda 15 Aralık'ta kayak sezonunu açan Uludağ, bu yıl 19 Aralık olmasına rağmen hâla kayak sezonunu açamamanın sıkıntısını yaşıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Rezervasyonları doldurmakta zorlanan otellerin tedirginliği her geçen gün artarken, Güney Marmara Turistik Otelciler Birliği (GÜMTOB) Başkanı Işık Uğurtuğ, kar yağışının olmaması durumunda rezervasyonların iptal edilebileceğini söyledi.
Rusya ve Ukrayna'dan 5 bin dolayında turist beklediklerini belirten Uğurtuğ, yılbaşı ve Kurban Bayramı'nın yaklaştığı şu günlerde Uludağ'da kar olmamasının büyük bir problem olduğunu kaydetti. Özellikle Uludağ'ın pazarlanması açısından güçlükler çekildiğini anımsatan Uğurtuğ şunları söyledi:

"Önümüzde yılbaşı ve kurban bayramı var ancak Uludağ'da kar yok. Kar olsaydı, pazarlama sürrecini daha iyi geçirebilirdik. Neticede, seyahat acenteleri, tur operatörleri Uludağ kayak merkezi olarak pazarlıyorlar. Bayram ve yılbaşında turistler bir yerler tercih etmek durumundalar. Pazarlama sürecini yaşıyoruz. Kar yağışı gecikmesi nedeniyle, tüketici farklı bir mekanda tatilini geçirecektir, bu yurt dışı olabilir yada yurt içinde farklı mekanlarda geçirebilir. Pazarlama sürecinde kötü bir noktadayız şuanda. Ama meteorolojik bilgilere göre hafta sonuna kadar bir yağış olabileceği yönünde. Bir soğuk hava dalgası geliyor, beklentimiz, bu dalganın kar bırakması."

Uludağ'da işletmelerin gerek kadrolarını yapma, gerekse otel içindeki rönevasyonlarını ikmal etme, bakım onarım gibi işlerini yapmanın yanı sıra mekanik tesislerini de her an kar yağacakmış gibi hazır tutuklarını dile getiren Uğurtuğ şunları şöyle devam etti:

"Gerek yurt içinden gerekse yurt dışından bağlantılarımız var, kar yağışıyla birlikte iyi bir sezona girmiş oluruz diye ümit ediyorum. Tabiî ki, kayağın yanında eğlence alanında önemli bir bölge Uludağ, bu alanda kendini ispat etmiş bir yer. Ama kar yağışıyla birlikte normale döneceğiz. Ancak kar yağışı olmazsa rezervasyonların iptali gündeme gelebilir."

Uludağ'a tatil için çıkan yerli turistler ise, Uludağ'ın her yönüyle yaşanması gereken çok güzel bir mekan olduğunu belirterek: "Biz zamanı yaşayan insanlarız, yürüyüş yaptık ama kar maalesef yok. Doğanın dengesini biz bozduk. Biz yaptık bunu. Normal mevsimleri yaşatmıyoruz. Şikayet etmeye hakkımız yok. Kutup ayıları bile uykuya yatmıyormuş. Bizlerde burada kar bekliyoruz. Ama biz yaptık bunları, kendi kendimize yaptık." şeklinde konuşuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious