Uludağ'da ücretsiz gökbilim kampı

Uludağ'da ücretsiz gökbilim kampı.9557
  • Giriş : 19.07.2008 / 21:35:00

Türkiye'nin dört yanından gelen astronomi meraklılarını buluşturan ''Yıldızların Altında Gökbilim Kampı'' Uludağ'da başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Uludağ Üniversitesi (UÜ)-Bursa'nın merkez Nilüfer Belediyesi işbirliğiyle, TÜBİTAK'ın desteğiyle Ulukardeşler Otel'de başlayan ve 12 gün sürecek ücretsiz kampa, üniversite lisans ve lisanüstü öğrencileri, öğretmenler ve araştırma görevlilerinden oluşan 30 kişi katılıyor.

Katılımcılara gökyüzüne farkındalık ve evrensel duyarlılık kazandıracak kampın açılışında konuşan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, kamp süresince, uzman bir kadro tarafından belirlenen konuların, katılımcı, sorgulayıcı bir yaklaşımla yıldızların altında uygulamalı olarak tartışılacağını bildirdi.

Bozbey, amatör teleskop yapımı, gökyüzü fotoğrafçılığı gibi atölye çalışmaları, GPS ile oryantasyon eğitimi, gökyüzü gözlemleri ve yaratıcı drama çalışmalarının yapılacağı kamptan, katılımcıların kendi elleriyle yapacakları teleskoplarla ayrılacaklarını söyledi.

Nilüfer'in ''eğitim-bilim kenti'' vizyonuna yakışan bu projenin ikinci etabının ise, ''Yıldızlara Doğru Gökbilim Okulu'' adıyla ve Nilüfer'deki ilköğretim okulu öğrencilerinin katılımıyla yapılacağını kaydeden Bozbey, gökyüzüne ve bilime meraklı tüm çocukları bu keyifli eğitim çalışmasına katılmaya çağırdı.
UÜ Rektör Danışmanı Prof. Dr. Hasan Ertürk de, Türkiye için bir ilk olan kampın katılımcılara büyük kazançlar sağlayacağını belirterek, üç kurumun işbirliğiyle gerçekleştirilen kampın devamının gelmesini ve bu çalışmanın uluslararası boyutlara taşınmasını istedi.

Projenin yürütücülüğünü üstlenen UÜ Öğretim Görevlisi Dr. Deniz Bağdaş ise kampın Uludağ gibi Türkiye'nin gökyüzüne en yakın bir dağında gerçekleştirilmesinden mutluluk duyduğunu belirterek, ''Bize bu imkanı vererek gökbilimini merak eden insanları bir araya toplayan, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey'e teşekkür ederiz. 2 bin metre yükseklikte yıldızların hemen altındayız, bu kamptan herkes benzersiz deneyimlerle ayrılacak'' dedi.

Törenin ardından Bozbey, öğretim üyeleri ve öğrenciler, ABD'den kamp için özel olarak getirtilen ve otelin terasına yerleştirilen teleskoplarla güneşte meydana gelen patlamaları izlediler.

-PROJE-

Bilimi kitleselleştirerek bilgiyi yaymayı, gökbilim aracılığıyla doğa ve çevre konusunda bilinçli bireyler yetiştirmeyi amaçlayan astronomi eğitimlerinin ikinci aşamasında 16, 22 ve 23 Ağustosta 50'şer kişilik grupların katılımıyla ''Yıldızlara Doğru Gökbilim Okulu'' düzenlenecek.
Üç dönem şeklinde bir gün süreli eğitim çalışmasına, Nilüfer'deki okullardan 7, 8, 9 ve 10. sınıf öğrencileri ile Milli Eğitim Bakanlığına bağlı öğretmenler katılabilecek.

Konak Kültürevi ve Atatürk Kent Ormanı'nda yapılacak olan eğitim çalışmasında katılımcılara ''Gökbilim ve Biz'', ''Dünyamız ve Evren'', ''Yıldızlardan Hücrelerimize'', ''Canlı ve Yaşam'' başlıklı bilgiler verilecek ve atölye çalışmaları yapılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*