Uluğbay neden kendini vurdu?

  • Giriş : 10.12.2006 / 00:00:00

Türkiye’nin gündemine yedi yıl önceki intihar girişimiyle oturan eski bakan Hikmet Uluğbay, intiharıyla ilgili ayrıntıları ilk kez anlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ANASOL hükümeti döneminde ‘8 Yıllık Kesintisiz Eğitim’in mimarı olan eski Milli Eğitim Bakanı ve 57. hükümetin Hazine’den Sorumlu Devlet Bakanı Hikmet Uluğbay konuştu. 6 Temmuz 1999’da intihara kalkıştığı Ankara Ümitköy’deki evinde yeni bir hayata başlayan Uluğbay altı yıldır resim yapıyor. Kendi deyişiyle ‘ikinci hayatı’nı yaşıyor. 67 yaşındaki Hikmet Uluğbay Türkiye’yi sarsan intihar girişimini şöyle anlattı:

KRİZ PATLAYACAK KORKUSUYLA

Bu çok ani bir karardı. Genelde sıradışı birşey yaptığınız vakit onun arkasında komplo teorilerinden dedikodulara dek bin türlü neden ararlar. Ben o gün içinde bulunduğum haleti ruhiye ile bu kararı aldım. Elbette yanlıştı. Birilerine bağıracaksam bağırsaydım, siyasetten çekileceksem çekilseydim. O dönem yemek ve uyku düzenim bozulmuştu. İki saatlik uykuyla ayakta duruyordum. Her sabah ‘Bugün kriz patlayacak mı’ diye uyanıyordum. Omzundaki yükle sigorta sisteminiz iflas edebiliyor. O anda intihar bir çıkış gibi geliyor. Kendinize geldiğiniz vakit bir şaşkınlık yaşıyorsunuz. Çünkü yola çıkış amacınız farklı, hayatınıza son vermek. Yaşadığınızı fark edince bir şaşkınlık oluyor. İntihar ya da harakiri fark etmez. Ortak amaç kendi yaşamınıza son vermek.

VAZO TAMİRİ

İNTİHAR girişimiyle ilgili aile bireylerinin bile suçlandığını dile getiren Hikmet Uluğbay sözlerini şöyle sürdürdü: 38 yıllık evliyim. Bana yaşamdaki en büyük hediye önce eşim, sonra çocuklarım. Biz çok şükür mutlu bir aile olarak yaşadık. Elinizdeki cam vazo düşünce kırılır. Ben şu an o vazoyu onarmaya çalışıyorum. Smith Wesson marka tabancamı geri aldım. Hálá evde duruyor. Çünkü silahın mülkiyeti bende devam ediyor. Belki daha ilerki bir tarihte elden çıkarabilirim. Uluğbay olaydan sonra psikolojik tedavi görmemiş. Bunun nedenini ‘Yanlışlarımı biliyordum’ diye açıklıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious