Ulus Pazarı esnafı belediye önünde yol kapattı

  • Giriş : 04.05.2006 / 00:00:00

İstanbul 2. İdare Mahkemesi'nin verdiği karar doğrultusunda geçtiğimiz Ağustos ayında kapatılan ve halk arasında sosyete pazarı olarak bilinen Ulus Pazarı esnafı, Beşiktaş Belediyesi önünde eylem yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gruptan bir kişinin fenalaşarak hastaneye kaldırıldığı eylemde pazarcılar başkandan kendilerine yer göstermelerini istedi.
Kamuoyunda sosyete pazarı olarak ünlenen Ulus Pazarı esnafı, yaklaşık 9 aydır kendilerine yer gösterilmediği gerekçesiyle eylem yaptı. Bir grup esnaf tarafından gerçekleştirilen eyleme katılan esnaflar, önceki hafta Arnavutköy'de tezgah açtıkları sokağın bu hafta polis ve belediye zabıtaları tarafından kapatıldığını öne sürdü. Sabah erken saatlerde belediye önüne gelen pazarcılar, belediye binasının bulunduğu caddeyi trafiğe kapattı. Belediye binası ile sokağın karşı tarafına pazar brandası geren grup ile zabıtalar arasında kısa süreli arbede yaşandı. Pazarcıların eyleminde gerginliğin artması üzerine olay yerine çevik kuvvet polisi çağrıldı. Pazarcılar kendilerini iplerle birbirine bağlarken bir grup da belediye önüne sattıkları tekstil malzemelerini attı. Eylem sırasında Hamit Özlü adlı bir vatandaş fenalaşarak hastaneye kaldırıldı.

Sık sık "Başkan sözünü tut, Esnaf burada başkan nerede, Ankara Ankara duy sesimizi bu gelen pazarcının ayak sesleri, Pazarlar ekmeğimiz ekmeğe saygı, Direne direne kazanacağız" şeklinde slogan atan esnaf içerisinde yeralan bazı kadınların belediye binasına girmek istemeleri sırasında gerginlik yaşandı. Yaklaşık üç saat süren eylem sonunda belediye binasından çıkan İstanbul Pazarcılar Odası Başkanı Mesut Şengün, Ulus'ta Perşembe günleri kurulan Ulus Pazarının yaklaşık 9 aydır kapalı olduğunu hatırlatarak, bugüne kadar belediye başkanı ile yapılan görüşmelerden bir sonuç alamadıklarını söyledi. Tüm İstanbul halkının Ulus Pazarının akıbetini merak ettiklerini öne süren Şengün, belediye başkanına seslenerek, "Ya bize bir yer gösterin pazarımızı kuralım, ya da 'Biz bu pazarı kapattık' deyin ona göre hareket edelim." dedi.

Pazar yeri konusunda yetkililerin bir haftalık bir araştırma yapacakları yönünde söz vermesi üzerine grup olaysız bir şekilde dağıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious