Ulusal kalite ödülleri sahiplerini buldu

Ulusal kalite ödülleri sahiplerini buldu.15162
  • Giriş : 14.11.2007 / 18:52:00
  • Güncelleme : 14.11.2007 / 19:04:11

Türkiye Kalite Derneği (KalDer) ve TÜSİAD tarafından bu yıl 15'incisi düzenlenen Ulusal Kalite Ödülleri sahiplerini buldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bu yıl 15’incisi gerçekleştirilen Ulusal Kalite Ödülleri her yıl, Kamu Kuruluşları, İşletmeler ve Sivil Toplum Kuruluşları olmak üzere üç ana kategoride veriliyor.

Bu yıl, “Mükemmellikte Süreklilik Ödülü”nü Bosh Sanayi ve Ticaret A.Ş. Bursa Dizel Enjektör Fabrikası ile Kocaeli Sanayi Odası paylaşırken, Ulusal Kalite Büyük Ödülü’nü İşletmeler Kategorilerinde Rexam Paketleme Sanayi A.Ş., Başarı Ödüllerini ise Çimtaş Boru İmalatları ve Ticaret Limited Şirketi, Kütahya Porselen Sanayi A.Ş. ile Soyak Yapı İnşaat Sanayi Ticaret A.Ş. kazandı.

2007 Kamu Kategorisi “Ulusal Kalite Başarı Ödülü” ise mayıs ayında Ankara’da düzenlenen Kamu Kalite Sempozyumu’nda İstanbul Erenköy İlköğretim Okulu ile Eskişehir Avukat Mail Büyükerman Anaokulu’na verilmişti.

Jürinin, akademisyenler ve toplam kalite yönetimi uygulayan kuruluşların üst düzey yöneticilerden oluştuğu törende, kazananlara ödülleri, KalDer Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu ve TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ tarafından verildi.

Törende konuşan Kalite Ödülü Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ali Rıza Kalyan, Ulusal Kalite Ödülleri’nin, Türkiye’nin kalite alanındaki en büyük kalite etkinliği olduğunu belirterek, ödüllerin Türkiye’de kalite bilinçlenmesinin artması ve toplam kalite yönetim felsefesinin yaygınlaştırılmasında önemli rol oynadığını kaydetti. Geçen 15 yılda ödül sürecine 193 kuruluşun başvurduğunu söyleyen Kalyan, “Ödül sürecine katılım, sektörel yayılım ve çeşitlilik açısından sevindirici olmakla beraber sayısal olarak oldukça azdır. Şimdiye kadar 26 başarı, 17 büyük olmak üzere toplam 43 ödül verilmiştir” diye konuştu.

Kalyan, ödül sürecinin kurumsal gelişmeyi ve sürekli iyileştirmeyi sağladığını ifade ederek, aynı zamanda katma değeri yüksek ve maliyet olarak etkin bir öğrenme ortamı olduğuna dikkat çekti. Kuruluşların, uluslararası düzeyde de başarı kazandığına değinen Kalyan, 1996’dan beri, Avrupa’da beş büyük ödül ve dokuz başarı ödülü kazanıldığını kaydetti. Kalyan, Türkiye'nin İngiltere’den sonra Avrupa Kalite Büyük Ödülü'nü en fazla kazanan ülke olduğunu belirterek, “Türkiye’nin bir dünya markası olabilmesinin bir göstergesi de, bu tür kalite başarılarının artmasıdır” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious