Ulusal Kanal'a karapara incelemesi

  • Giriş : 02.01.2008 / 10:00:00

Malî Suçları Araştırma Kurulu Ulusal Kanal'da 'karapara' iddiasıyla inceleme başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Malî Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), İşçi Partisi lideri Doğu Perinçek'e yakınlığıyla bilinen Ulusal Kanal hakkında, 'karapara akladığı' gerekçesiyle inceleme

Kurul, Türkiye'deki bankalardan Ulusal Kanal'da hissesi olan şirketler ve kanalın yöneticilerinin hesapları hakkında bilgi istedi. Söz konusu yazıda talebin, 'Karaparanın Aklanmasının Önlenmesine Dair Kanun gereği' olduğunun altı çizildi. İsmi geçen şahıs ve şirketlerin bankada hesaplarının bulunup bulunmadığı, bulunuyorsa para transferi işlemlerine ilişkin bilgilerin gönderilmesi istendi. Ulusal Kanal, dört yıl önce de Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) bilgisi haricinde para topladığı için soruşturma geçirmişti. İP lideri Doğu Perinçek, kanal için para toplandığını doğrulamıştı. Ancak televizyon hakkında uyarı cezasıyla yetinilmişti.

Ulusal Kanal'la ilgili iddiaları bu kez Mali Suçları Araştırma Kurulu mercek altına aldı. MASAK, Türkiye'deki bütün bankalara 30 Ekim 2007'de gizli bir yazı gönderdi.

Söz konusu yazıda, Ulusal Kanal ile bağlantılı şirket adları ve isimler sıralandıktan sonra, bunların hesaplarına giren ve çıkan paralarla ilgili bilgi istendi. 2001-2007 yılları arasında tarama yapılması talep edildi. Bilgi istenen isimler arasında Ulusal Kanal'ın Genel Müdürü Turhan Özlü, Genel Yayın Yönetmeni Ferit İlsever, Ankara Temsilcisi Adnan Akfırat da bulunuyor. MASAK tarafından hesapları araştırılan Perinçek ile bağlantılı 8 şirketten bazıları ise şunlar: Ulusal Sigorta ve Danışmanlık Hizmetleri, Ulusal Kanal Tanıtım Hizmetleri, Ulusal Haber Hizmetleri, Ulusal Haber Ajansı Yayıncılık ve Organizasyon, Ulusal Kanal İletişim Hizmetleri. Perinçek'in geçmişteki yazıları ve açıklamaları Ulusal Kanal için toplanan paralar hakkında bilgiler veriyor. Örneğin Perinçek, 8 Ağustos 2002 tarihli Aydınlık dergisinde yer alan "Ulusal Kanal'ın Öküzü" başlıklı yazısında, toplanan milyarlardan bahsediyor. Perinçek, yazısında Ulusal Kanal'ın kablolu yayın hakkını satın almak için toplanan paraları Kurtuluş Savaşı'ndaki Tekalif-i Milliye Kanunu'na benzetiyor. SPK'nın bilgisi dışında ortaklık payı dağıtıldığını şu ifadelerle dile getiriyor: "Ulusal Kanal, kablo hakkını kiralamıştı, şimdi 2 trilyona satın almak durumundaymış. Her yönden daha güvenceli. Büyük bir atılım. Yaparım dedi mi yapar. Ortaklık paylarını artırarak, yeni ortaklar bularak, 700 milyar lirasını denkleştirmişler bile."

Perinçek'in eski eniştesi Aydınlık hareketinin bir zamanlar iki numaralı ismi olan Gün Zileli, hatıralarında, İP liderinin ortaklık kurumunu parti taraftarlarını 'söğüşlemek' için icat ettiğini açıklamıştı. Zileli, mali destek sağlamak için partililerin kurban derisi bile topladıklarını anlatmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious