Ulusal Öğrenci Konseyi Başkanı Yılmaz öğrencileri uyardı

Ulusal Öğrenci Konseyi Başkanı Yılmaz öğrencileri uyardı.13614
  • Giriş : 26.02.2008 / 22:24:00

Ulusal Öğrenci Konseyi Başkanı Yılmaz, yükseköğretimde başörtüsünün serbest bırakılmasından sonra üniversitelerde provakasyon olabileceği uyarısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ulusal Öğrenci Konseyi Başkanı Volkan Yılmaz, yükseköğretimde başörtüsünün serbest bırakılmasını öngören Anayasa Değişikliği ile ilgili olarak, ''Tüm üniversitelerimizi ve dolayısı ile geleceğimizi ilgilendiren bu konuya karşı öğrenci arkadaşlarımızı soğukkanlı davranmaya ve provokasyonlara kapılmamaya davet ediyoruz'' dedi.

Yılmaz, yaptığı yazılı açıklamada, üniversitelerde kılık kıyafet düzenlemesi ile ilgili tartışmalara bağlı olarak, tansiyonun gittikçe yükseldiğini belirtti. Çeşitli sivil toplum örgütleri, kamu kurum ve kuruluşları ile üniversitelerin konu ile ilgili görüşlerini açıkladıklarını hatırlatan Yılmaz, ''Bu konu, özellikle rejim tartışmalarına çekilmekte ve milletin iradesi dışında kritik bir safhaya getirilmektedir'' görüşünü ifade etti.

Yılmaz açıklamasında şunları kaydetti: ''Provokasyona son derece müsait olan bu hassas meselenin çözüm yeri, yüce milletimizin iradesinin tecelli ettiği TBMM'dir. Ancak mesele halk tabanına yayılmaya çalışılmakta ve özellikle de üniversiteleri yakından ilgilendirdiği için, üniversite öğretim üyeleri ile öğrenciler arasında gerginlikler oluşturulmaya çalışılmaktadır.

Böylesine hassas bir dönemde elbette demokratik tavırların sergilenmesi son derece doğaldır. Ancak herhangi bir şekilde, toplumsal kutuplaşmaya müsaade edilmemeli ve sorun yasalar çerçevesinde halledilmelidir. Tüm üniversitelerimizi ve dolayısıyla geleceğimizi ilgilendiren bu konuya karşı öğrenci arkadaşlarımızı soğukkanlı davranmaya ve provokasyonlara kapılmamaya davet ediyoruz.''

Geleceğin teminatı gençleri birbirine düşürmeye çalışan çeşitli güçlerin bulunduğunu da dikkati çeken Yılmaz, ''Fakat Türk gençliği bu tarz provokasyonlara gelmemelidir ve gelmeyecektir. Bunu isteyenler her zaman olduğu gibi gelecekte de olacaktır. Yalnız öğrenci arkadaşlarımızla beraber tüm vatandaşlarımızı da sağduyuya, kurum ve kuruluşlarını sorunun ivedilikle çözülmesi için hassas davranmaya davet ediyoruz'' dedi.

Öte yandan ''Ulusal Platformlar Güçbirliği'' adına yapılan açıklamada, YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan'ın yükseköğretimde başörtüsünün serbest bırakılmasını öngören Anayasa değişikliğine ilişkin açıklamayla idarecileri hukuka, yasalara ve yargı kararlarına uymamayı telkin ve teşvik ederek, suç işlediği öne sürüldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious