Ulusal Öğrenci Konseyi: Şaşkınlık içerisindeyiz

Ulusal Öğrenci Konseyi: Şaşkınlık içerisindeyiz.24881
  • Giriş : 11.04.2008 / 20:31:00
  • Güncelleme : 11.04.2008 / 20:32:28

Yükseköğretim Kurumları Ulusal Öğrenci Konseyi, Akdeniz Üniversitesi’ndeki gergin ortamı değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

HABER AKTÜEL - Ulusal Öğrenci Konseyi Başkanı Volkan Yılmaz, yaptığı yazılı açıklamada konseyin üzüntü ve şaşkınlık içerisinde olduğunu vurguladı.

 

KONSEYİN AÇIKLAMASININ TAM METNİ

 

“Yükseköğretim Kurumları Ulusal Öğrenci Konseyi olarak, 6 Nisan 2008 tarihinde Akdeniz Üniversitesi’nde yaşanan olaylar nedeniyle üzüntü ve şaşkınlık içerisindeyiz.

 

Ulusal Öğrenci Konseyi olarak, tasvip edilemeyecek muhtemel birtakım öğrenci olaylarının olabileceğini, her fırsatta dile getirerek, tüm öğrenci konsey başkanlarımızı tahriklere karşı çok dikkatli davranılması noktasında uyarıda bulunduk.

 

Bu uyarılarımıza rağmen maalesef üniversitelerimizde kavga, kargaşa ve çatışma ortamı her geçen gün artmaktadır. Son olarak Akdeniz Üniversitesinde yaşanan olaylar gerginliğin bir örneğidir.

 

Gelinen bu süreçte önümüzdeki günlerde diğer üniversitelerimizde de, Akdeniz Üniversitesinde yaşanan olayın benzerlerinin olabileceği kaygısını duymaktayız. Bu sebeple tüm öğrenci konseyi başkanlıklarına gönderdiğimiz genelgede, üniversitedeki mevcut durumu ve doğabilecek bazı olumsuz durumları acilen emniyet güçlerine ve gerekli tüm kurumlara haber vermeleri konusunda uyarmış bulunmaktayız.

 

Ulusal Öğrenci Konseyi olarak;

 

Rektörlerden, üniversitelerde tahriklerin neticesinde meydana gelebilecek olayları kontrol altına alma noktasında önlemler almasını,

 

Güvenlik güçlerinden, olayların çıkış nedenlerini de araştırarak suçluların tespiti ve gerekenlerin yapılmasını ve istihbarat çalışmaları sayesinde olası muhtemel olayların önlenmesini,

 

Üniversitelerde kimlik kontrolüne dikkat edilmesini,

 

Bununla birlikte, bilhassa öğrenci velilerini Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceğinin teminatı olan evlatlarıyla bu nazik dönemde daha fazla ilgilenmeleri, gerek eğitim öğretim hayatlarının gidişatı gerekse boş zamanlarını nasıl değerlendirdikleri hakkında bilgi sahibi olmaları gerektiğini düşünmekteyiz.

 

Üniversite öğretim üyelerimizi de öğrenci arkadaşlarımız ile daha fazla ilgilenmeye davet ediyoruz.

 

Ayrıca öğrenci arkadaşlarımızı, her ne olursa olsun, her hangi bir olaya karışmamaları ve gördükleri herhangi bir olumsuz durumu, üniversite yönetimlerine ve emniyet güçlerine derhal haber vermeleri konusunda uyarıyoruz.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious