Ulusalcılar Taksim'de eylem yaptı

Ulusalcılar Taksim'de eylem yaptı.12152
  • Giriş : 10.12.2006 / 00:00:00

Ulusalcı fikir ve eylemleriyle ön plana çıkan Avukat Kemal Kerinçsiz ve Danıştay saldırısında adı geçen emekli yüzbaşı Muzaffer Tekin, Taksim'de eylem yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul Taksim Meydanı, bugün aynı anda hem sağ hem de sol kesimin eylemlerine sahne oldu. Irak Türk Dernekleri ve Türk Dünyası İnsan Hakları Derneği, hükümetin Türk limanlarının Güney Kıbrıs"a açılması teklifine ve ABD"nin Irak işgaline karşı yürüyüş gerçekleştirirken, Halk İçin Bütçe Platformu üyeleri de “Savaş ve Rant İçin Değil, Halk İçin Bütçe” sloganıyla hükümetin 2007 bütçesini protesto etti. İki grubun üyeleri arasında herhangi bir gerilim yaşanmazken, İstanbul Emniyeti"ne bağlı Çevik Kuvvet ekiplerinin iki grup arasında adeta etten duvar örmesi dikkat çekti.

Irak Türk Dernekleri ve Türk Dünyası İnsan Hakları Derneği"nin başını çektiği ve aralarında Türk Ayasofya Derneği, Milli Güç Platformu ve Büyük Hukukçular Derneği üyelerinin bulunduğu yaklaşık bin kişilik bir grup, Tünel"den Taksim Meydanı"na doğru yürüyüşe geçti. Ellerinde Atatürk posterleri, Türk ve KKTC bayrakları taşıyan gruba ait ve üzerinde “KKTC"den Vazgeçilmez”, “Kıbrıs Türk"tür, Türk Kalacak”, “Limanlar Açılacak, Kıbrıs"ın Egemenliği Yok Olacak” yazılı pankartlar dikkat çekti.

MUZAFFER TEKİN VE KEMAL KERİNÇSİZ AYNI EYLEMDE

Aralarında Büyük Hukukçular Birliği Başkanı Avukat Kemal Kerinçsiz ve Danıştay saldırısını azmettirmekle suçlanan emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin"in de bulunduğu grup, ABD'nin Irak işgalini de protesto etti. Grup, “ABD-Talabani Omuz Omuza, Türkiye Vuracak Bu İki Domuza”, “Kerkük"e Uzanan Eller Kırılsın” ve “Dün Süleymanye Çuvalı, Bugün Telafer Katliamı”, “Türküz, Türkçüyüz, Atatürkçüyüz” şeklinde sloganlar attı.

ÇEVİK KUVVET İKİ GRUBUN TEMASINA İZİN VERMEDİ

Taksim Meydanı"na ulaşan Iraklı Türkmenler, Tramvay Durağı önünde basın açıklaması yapmaya hazırlanan Halk İçin Bütçe Platformu"na mensup yaklaşık 300 kişilik grupla karşı karşıya geldi. Her iki grubun da etrafını saran İstanbul Emniyeti"ne bağlı Çevik Kuvvet ekipleri, gruplar arasında herhangi bir temasa izin vermezken, grup üyelerinin de gerilim yaratacak hareketlerden uzak durduğu gözlendi. Güvenlik güçleri, Tramvay Durağı"nın yaklaşık 30 metre uzağındaki Taksim Atatürk Anıtı"na çelenk bıraktıktan sonra yavaş yavaş dağılmaya başlayan Iraklı Türkmenler ile Halk İçin Bütçe Platformu üyeleri arasına adeta etten duvar ördü.

“HORTUMCUYA DEĞİL, EMEKÇİYE BÜTÇE”

Bu sırada, Halk İçin Bütçe Platformu üyeleri ise “de “Savaş ve Rant İçin Değil, Halk İçin Bütçe” sloganıyla hükümetin 2007 bütçesini protesto etti. Platform adına yapılan basın açıklamasında, hükümetin eğitim, sağlık ve barınma gibi alanlara yeterli bütçeyi ayırmadığı belirtilerek, “Devletin kasasında para mı yok, yoksa o para bize mi yok” denildi. “Hortumcuya Değil, Emekçiye Bütçe”, “Emeğe Değil, Servete Vergi” şeklinde slogan atan grup, basın açıklamasının ardından, alkışlar vce ıslıklar eşliğinde dağıldı.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious