Ulusalcıların çok kullandığı söz Atatürk'e ait değilmiş

Ulusalcıların çok kullandığı söz Atatürk'e ait değilmiş.16039
  • Giriş : 14.03.2008 / 03:30:00
  • Güncelleme : 14.03.2008 / 00:14:12

'Vatan mevzubahis ise gerisi teferruattır' sözünün Atatürk'e ait olmadığı iddia edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Atatürk'ün, Kurtuluş Savaşı sırasında, 1919'da ülkenin içinde bulunduğu durumu değerlendirirken söylediği iddia edilen bu söz son dönemlerde 'Ülkemizin tehdit altında olduğu' iddiasıyla sık sık tekrarlanıyordu.

Gazeteport'tan Sevilay Yükselir bu sözün Atatürk'e ait bir söz olmadığını, Atatürk çalışmaları ile tanınmış bir uzman olan Profesör Utkan Kocatürk'e dayandırarak ortaya koydu.

Aynı zamanda, Atatürk Araştırmaları Merkezi Kurucu Başkanı olan Profesör Utkan Kocatürk, bu sözün tıpkı, 'Türk şoförü, en asil duyguların insanıdır', 'İhtiyarlarına hürmet etmeyen toplum, toplum değildir.', 'İstikbal göklerdedir' sözleri gibi.

Prof. Utkan Kocatürk, "Ankara'daki Emekli Sandığı merkez binasının üzerinde, 20 yıl boyunca yazan bir söz vardı. 'İhtiyarlarına hürmet etmeyen toplum, toplum değildir.' Sonradan, bu sözün Atatürk'e ait olmadığı, bir emeklinin yazdığı mektupla ortaya çıkınca yazı kaldırıldı. Bir gün şoförler odasından bir heyet geldi; 'Hocam. Atatürk, 'Türk şoförü, en asil duyguların insanıdır', 'Şoför dünyanın en namuslu, en dürüst adamıdır', demiş midir, dememiş midir?' diye sordular. 'Yok, tabii böyle bir sözü Ata'nın' deyince derneğin kapısındaki yazıyı sildirdiler." Şeklinde konuştu

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious