'Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali' başlıyor

'Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali' başlıyor .52627
  • Giriş : 23.09.2007 / 12:21:00

Türkiye'nin ilk ve tek belgesel film festivali olan "Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali", 10'uncu yılda etkinliklerini sokağa da taşıyacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Belgesel Sinemacılar Birliği tarafından düzenlenen festival, 3 Ekim tarihinde yönetmen Bahriye Kabadayı'nın "Büyük Bir Zap Şairi: Devrimci Gençlik Köprüsü" belgesel filmiyle başlayacak.
Çok sayıda belgeselciyi ve belgesel kuramcısını İstanbul'da seyirciyle buluşturacak olan festival, 7 Ekime kadar sürecek.
Belgesel film gösterimleri, Beyoğlu Sineması, İtalyan Kültür Merkezi, Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi ile Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde yapılacak.
Festivalin bu yılki ana teması, "Hatırlamak" olarak belirlendi. Festivalde, geçmişin izlerini süren belgeselcilerin bugüne ve geleceğe ışık tutacak öyküleri, yeryüzünün bilinmeyen, tanınmayan veya yabancılaşan renkleri, uzak ve yakın kültürler, zor durumda umuda koşanların öyküleri, gözden kaçan yaşamlar, belgesel sinemaya yeni yaklaşımlar konuları irdelenecek.
Festival, 10. yılında etkinliklerini, salonların yanı sıra sokağa da taşıyacak. Beyoğlu Belediyesi ile iş birliği içinde İstiklal Caddesi'nin paralelindeki Gazeteci Erol Dernek Sokak, Ayhan Işık Sokak ve Fuat Uzunay Sokak, 3-7 Ekim tarihleri arasında festival sokağı olarak düzenlenecek. Bu sokaklarda gece ve gündüz çeşitli etkinlikler yapılacak. Müzik grupları da günün belirli saatlerinde sokakta mini konserler verecek. Ayrıca, partiler verilecek, söyleşiler yapılacak ve sokak sergileri açılacak.
Festival sokaklarındaki kafe ve lokantalar, katılımcılara indirimler yapacak. Bu mekanlarda, önceden duyurulan sohbetler, etkinlikler düzenlenecek.
Festivalde yapılan tüm etkinlikler ücretsiz olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious