Uluslararası 5. Foça festivali

Uluslararası 5. Foça festivali .13746
  • Giriş : 23.08.2008 / 10:50:00

İzmir'in Foça İlçesi 5. kez festival çoşkusu yaşadı. Bu yıl 5. düzenlenen Uluslararası Foça Festivali, renkli gösterilerle başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Foça Kaymakamı Kamil Köten ile Foça Belediye Başkanı'nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen ve üç gün sürecek festivalin açılışına, CHP İzmir Milletvekili Kemal Anadol, Yeni Foça Belediye Başkanı Osman Yurtseven,Gerenköy Belediye Başkanı Orhan Bora ile civar il ve ilçelerle Yunanistan ve Bulgaristan'dan çok sayıda davetli katıldı.

Festivale kortej yürüyüşü ile başlayan Foçalılar, Cumhuriyet Meydanı'na kadar coşkulu anlar yaşadı. Kortej yürüyüşünün ardından açılış konuşmaları ve gösterileri gerçekleştirildi. Törende konuşan CHP İzmir Milletvekili Kemal Anadol Foça'nın Türkiye'nin parlayan yıldızı olma yolunda ilerlediğini belirterek; "Deniz kıyısında Foça'dan daha çok ismini duyuran kentler var. O kentlere magazin sayfalarında rastlıyoruz. Dedikodular arasında film yıldızları İstanbul sosyetesinin yaptıklarını ve yapmadıklarını gazetelerde okuyoruz. Maalesef o kentlere sağlıksız kentleşme egemen oluyor, beton yığınları ile karşı karşıya geliyoruz. Foça bu anlattığım yerler gibi değil. Foça'nın ülkenin başka yerlerinde olmayan özellikleri var, nitelikleri var, entelektüel birikimleri var, çevreye, tarihe, tarihi eserlere duyarlı insanları var'' dedi.

Açılış töreninde söz alan Foça Kaymakamı Kamil Köten ise; "Foça; dört bin yıllık tarihi, 55 kilometrelik sahil şeridinde günlük 15 bin kişinin denize girebileceği 22 tane koyu olan ve koyları mavi bayrak alma standart'ına sahip temizlikte olan, şehir etrafında turizm belgeli yıldızlı otelleri, şehir içinde butik niteliğinde otelleri,pansiyonları, güler yüzlü esnafı, kaliteli balık restoranları,Türkiye'nin en güzel balıklarının çıktığı ,tarihi şaraplarının içildiği, sosyal yapı olarak entelektüelde seviyesinin çok yüksek olduğu ,çevreye duyarlı balıkçılarının ve halklın bulunduğu, her yönden yüksek standarttı bir ilçeye yakışır bir yönetiminde uygulandığı bir yer '' dedi.

Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, festivalin normal rutin eğlence festivali olmayacağını belirterek; "Bu festival boyunca rutin eğlencelerin dışında, günlük konuların tartışılacağı, sempozyumları, kahve oturumları yarışmaları, ev sanatlarından ev yemeklerine kadar, spor ve sanat faaliyetleri olan Türkiye'nin en önemli sanatçılarının da getirilerek halk ile buluştuğu, kaliteli, Foça'ya yakışır bir festival olacağına inanıyorum '' şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından halk oyunları ve dans grubu gösterileri, festival için Foça'ya gelen yerli ve yabancı turistleri coşturdu.

Fetsivalin ilk günü, Funda Arar'ın verdiği konser ile sona erdi. Funda Arar konseri öncesi Süperstar Dans Grubu Foçalıları coştururken Funda Arar sahne performansıyla büyük alkış aldı. Konser sırasında izleyicilere Türk Bayrağı dağıtıldı. 5. Uluslar arası Foça Festivali'nin ikinci günü Edip Akbayram Konseri ile devam edecek. Pazar günü sona erecek olan festivalin son günü ise Ferhat Göçer Foçalılarla buluşacak

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*