Uluslararası Af Örgütü Adem Özdamar'ın ölümünü araştıracak

Uluslararası Af Örgütü Adem Özdamar'ın ölümünü araştıracak.10537
  • Giriş : 26.03.2008 / 18:12:00

Uluslararası Af Örgütü, Almanya'nın Hagen kentinde polisin şiddet kullanması sonucu öldüğü iddia edilen Adem Özdamar ile ilgili araştırma yapacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Örgütün uzmanlarından Andreas Schwantner, Frankfurter Rundschau gazetesine yaptığı açıklamada, "Polisin tutumu kısmen şüpheli göründüğü için biz de devreye girdik" dedi.

Gazetenin haberinde, Af Örgütünün Özdamar ile ilgili olayda nihai değerlendirmesini otopsi raporlarının açıklanmasından sonra yapacağı ve dava açılması durumunda gözlemci göndermek istediği belirtildi.

Özdamar olayı hakkında Hagen Savcılığı, İçişleri Bakanlığı ve politikacıların açıklama yapmadıklarına işaret edilen haberde, Hagen kentinin bulunduğu Kuzey Ren Vestfalya eyaletinin İçişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığının da açıklama için otopsi raporlarını bekledikleri kaydedildi.

Hagen polisi tarafından yapılan açıklamada, olay günü kokain aldığı belirlenen Adem Özdamar'ın karakola getirildiğinde aniden çevreye saldırmaya başladığı, bu nedenle polisler tarafından bir sedyeye bağlandığı ve bu sırada fenalaşarak komaya girdiği ifade edilmiş, Özdamar ailesi ise Adem'in vücudunda darp izleri olduğu gerekçesiyle polisi şiddet kullanmakla suçlamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious