Uluslararası borsalarda geçen hafta

  • Giriş : 03.02.2007 / 00:00:00

Uluslararası piyasalarda geçen hafta ABD Doları, önemli para birimleri karşısında kararsız, altın fiyatları dalgalı bir seyir izledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

,ABD Merkez Bankası (FED) hafta ortasında yaptığı toplantısında, uyguladığı faiz oranlarını değiştirmedi.

Bankanın Federal Açık Piyasa Komitesi, yaptığı toplantıda, 11'e 0 oyla, faizlerin değişmemesi ve geçen haziran ayından beri geçerli olan 5,25 düzeyinde kalması kararı aldı. Komite, üst üste 5. kez bu yönde karar alıyor.

MENKUL KIYMET PİYASALARI

ABD Merkez Bankası'nın hafta içinde yapacağı ve faiz hadlerini gözden geçireceği toplantı öncesinde yatırımcılar toplantıdan çıkacak karara odaklanırken, bilgisayar teknolojisi firmalarından Intel'in hisse senedi fiyatında yaşanan artış ve IBM'in yeni mikro chip teknolojisine yönelik olumlu beklentiler New York Borsasında endeksler haftaya yükseliş eğilimi içerisinde girmesine neden oldu. Dow Jones Endeksi 12.490,78 puandan, teknoloji endeksi Nasdaq 2.441.09 puandan başladı.

FED'in toplantısından faiz değişikliği kararı çıkmaması ve ABD Çalışma Bakanlığı tarafından dün açıklanan Ocak ayında ılımlı bir iş olanağının yaratıldığına dair rapor Dow Jones Endeksinin gerilemesine neden oldu. Bununla beraber hafta başına göre Dow Jones Endeki yükseliş eğilimi içerisinde 12,6.49 puandan kapattı. Nasdaq Endeksi 2.475,88 puana çıktı.

Tokyo Borsasında haftanın ilk işlem gününü yükseliş eğilimi içerisinde 17.470,46 puandan başladı. Nikkei Endeksi, cuma günü kapanışta yaklaşık 10 ayın en yüksek değerine yakın 17.547,11 puandan işlem gördü. Endeksin yükselmesine neden olarak yatırımcılar arasında Japonya'nın en büyük ihracat pazarlarından ABD pazarının büyüyeceği ve Japonya gayri menkul piyasasının toparlanacağına yönelik olumlu beklentiler gösterildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious