Uluslararası Havaalanına sadece THY geliyor

Uluslararası Havaalanına sadece THY geliyor.10918
  • Giriş : 10.03.2008 / 11:11:00

Türkiye'nin en uzun pistine sahip GAP Uluslararası Havaalanında uçuşlar yaklaşık 8 ay önce başlamasına rağmen, sadece Türk Hava Yollarının (THY) uçak seferleri bulunuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

GAP Uluslararası Havaalanı Müdürü Münir Uludağ, 8 ay önce hizmete açılan hava alanında, şimdiye kadar sadece THY'nin sefer düzenlediğini belirtti.

Alanda inşaat çalışmaları devam eden kargo, jandarma, DHM hizmet, gümrük ve emniyet binalarının yaklaşık 1 ay içerisinde tamamlanarak, hizmete alınacağını aktaran Uludağ, havaalanı ile Akziyaret köyü arasındaki 7 kilometrelik yolun da asfaltlandığını söyledi.

Hava alanında ILS sisteminin kurulması için çalışmaların başlatıldığını ve sistemin montajının yapıldığını aktaran Uludağ, uluslar arası statüde olan alanda dış sefer olarak, sadece hac uçuşlarının gerçekleştirildiğini kaydetti.

Alanın ''hava limanı'' statüsüne alınması için çalışmaların sürdürüldüğünü, bunun kente büyük ekonomik kazançlar sağlayacağını vurgulayan Uludağ, ayrıca dış seferlerin de başlatılması gerektiğini belirtti.

Alanda şimdilik sadece THY'nin kentten 3 gün Ankara'ya, 7 gün de İstanbul'a karşılıklı seferlerinin bulunduğunu belirten Uludağ, bunun yeterli olmadığını ifade etti.

Alanın yaklaşık 8 aydır faaliyet göstermesine karşın, şimdiye kadar hiç bir özel hava yolu şirketinin sefer için başvuru yapmadığını dile getiren Uludağ, ''Özel hava yolları, 'THY'nin seferlerinin müsait olmayan zamanlarda yapılması nedeniyle doluluk oranının az olması ve fiyatların yüksek tutulması' durumunu göz önüne alarak sefer yapmamış olabilir. Ancak geçmiş dönemlerde bazı özel şirketler kente uçtuğunda doluluk oranı çok fazla olmuştu. Uluslar arası bir statüde projelendirilen hava alanı gerçek kapasitesinin altında çalışıyor. Akçakale yolundaki eski alanımızla hiç bir farkımız yok. Sadece ismimiz uluslararası'' diye konuştu.

Vatandaşların da özel hava yollarının gelmemesinden şikayetçi olduğunu aktaran Uludağ, kente özel hava yollarının gelmesi için sivil toplum örgütlerinin kamuoyu oluşturması gerektiğini dile getirdi.

-GAP ULUSLARARASI HAVAALANI-

Yapımına 1998 yılında başlanan, yolcu taşımacılığının yanı sıra kargo taşımacılığı hizmetleri için de kullanılması planlanan GAP Uluslararası Havaalanı, 17 Haziran 2007'de açılmış, iç hat seferleri ise 16 Temmuz 2007'den itibaren başlanmıştı.

Şanlıurfa - Diyarbakır kara yolunun 35. kilometresindeki hava alanı, 4000 x 45 metre pist, 202,5 x 160,5 metre apron, 396 x 24 metre, 396 x 24 metre, 444 x 24 metre taksirut (bir hava alanında uçakların yerde pist ve apron gibi bölümler arasında gidip gelmeleri için düzenlenmiş standart ölçülerdeki yollar) kapasitesine sahip.

10 bin metre karelik terminal binası ve diğer destek binalarınında yer aldığı GAP Uluslararası Havaalanı, henüz ''hava limanı'' olarak ilan edilmediği için havaalanı statüsünde hizmet veriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious