Uluslararası hukukun verdiği yetkileri kullanırız

  • Giriş : 28.02.2006 / 00:00:00

Adalet Bakanı Cemil Çiçeki, terör hususunda uluslararası işbirliğine ihtiyaç olduğuna dikkat çekerek, Türkiye'nin Belçika'da tutuklu terörist Fehriye Erdal'ın iadesi için çok ciddi çaba gösterdiğini ifade etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bakan Çiçek, geçtiğimiz hafta, Belçika Adalet Bakanı'nın kendisine bir mektup göndererek, orada bu konuyla ilgili birtakım yasal düzenlemeler yapıldığını söylediğini ifade ederek, "Umarım, bu karar beklentilerimizi karşılayacak bir karar olur" diye konuştu.

Cemil Çiçek, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) üyeleri ile yargı reformu konusunu görüşmek üzere İstanbul Ceylan Otel'de biraraya geldi. Toplantı öncesi TÜSİAD üyeleri ile birlikte basın mensuplarına açıklama yapan Cemil Çiçek, bugün bu konunun ele alınmasında sonsuz fayda gördüğünü ifade etti. Çiçek, bu konunun bugün ülke gündeminde olduğunu belirterek, uzun süre gündemde kalacağını ifade etti. Çiçek, "Yargı meselesi sadece ülkede huzuru, barışı korumak açısından değil, bunun ötesinde ülkenin kalkınma çabalarına katkı sağlaması açısındana da önemli" şeklinde konuştu.

Çiçek, bugüne gelinceye kadar yapılan yasal düzenlemeler ve planlamalarla ilgili TÜSİAD üyelerine bilgi vereceklerini ifade etti. Konuşmasının ardından, basın mensuplarının gündemle ilgili sorularını cevaplayan Çiçek, Fehriye Erdal'ın bugün Belçika'da görülecek davası ile ilgili değerlendirmelerin sorulması üzerine, "Türkiye, bu teröristin iade edilmesi için her türlü çabayı gösterdi" şeklinde konuştu.

Bakan Çiçek, geçtiğimiz hafta, Belçika Adalet Bakanı'nn kendisine bir mektup göndererek, orada bu konuyla ilgili birtakım yasal düzenlemelerin yapıldığını söylediğini, buna karşılık Belçika Adalet Bakanı'na bir teşekkür mektubu gönderdiğini söyledi. Terör konusunun, tüm insanlığı tehdit eden bir suç olduğunu ifade eden Çiçek, bu suça karşı yüzde yüz koruması olan hiçbir ülkenin olmadığını sözlerine ekledi. Bu konuda uluslararası işbirliğine ihtiyaç olduğuna dikkat çeken Çiçek, "Türkiye, iade için çok ciddi çaba gösterdi. Umarınm bu karar, bu beklentileri karşılayacak bir karar olur. Olmadığı tadkdirde ulaslararası hukukun bize verdiği yetkileri kullanırız" dedi.

Teröre karşı hiçbir ülkenin tolerans göstermemesi gerektiğini belirten Çiçek, varsa yasal boşluğun doldurulması gerektiğini söyledi. Çiçek, "Aksi halde terörle ilgili toplantıların hiçbir anlamı kalmayacaktır. Terörle ilgili birçok toplantı yapıldı, ancak maalesef dişe dokunur bir sonuç çıkmadığını itiraf etmeliyim" ifadelerini kullandı.

TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı da son zamanlarda ülkenin gündeminde yeralan yargı konusu ile iligili olarak Adalet Bakanı ile görüşmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Çok uzun süredir yargı konusunda reforma ihtiyaç olduğunu ifade eden Sabancı, "Ülkemizde hukuk devleti ilkesinin egemen olmasının bu reforrmlardan geçtiğini düşünüyoruz. Bu nedenle TÜSİAD olarak yargı reformunu gündemimizde tutuyoruz" şeklinde konuştu.

Başkan Sabancı, TÜSİAD olarak bilimsel çalışmalarla destekledikleri görüş ve önerilerinin soyut zeminlerde kalmadığını görmekten memnuniyet duyduğunu söyledi. Toplantı basına kapalı devam ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious