Uluslararası İslam Enstitüsü'ne yeşil ışık

  • Giriş : 23.03.2007 / 00:00:00

İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) KKTC ile ilişkileri derinleştirmek üzere ilk geniş kapsamlı teknik heyetini Kuzey Kıbrıs'a gönderdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Örgüte üye 12 kuruluşun üst düzey yetkililerinden oluşan teknik heyet KKTC'deki temaslarına dün başladı. İKÖ Siyasi İşler Genel Müdürü Büyükelçi Mahdi Fatallah başkanlığındaki teknik heyet, ilk olarak KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Turgay Avcı ile biraraya geldi. KKTC Şubat ayında İKÖ Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu'nu misafir etmişti.
Büyükelçi Fatallah temasları öncesinde yaptığı açıklamada, İKÖ'de KKTC ile işbirliği kurulmasına yönelik olarak alınan kararlar bulunduğuna işaret ederek, "İKÖ'ye üye 57 ülkenin oy birliğiyle alınan bu kararları uygulamak için buradayız."dedi. Fatallah, KKTC ile ilişkileri geliştirme açısından gayretli olduklarını, bu yüzden heyette örgüt içinde üst düzey görevlerde bulunan kişilerin yer aldığını söyledi. Genel Sekreter Ekmeleddin İhsanoğlu'nun KKTC ile olan ilişkileri güçlendirmede son derece istekli olduğunu belirten Büyükelçi Fatallah, "Örgütün, daha iyi bir işbirliği için kararları var. Bu kararların, uygulanmasına yönelik pratik ve teknik adımların atılması için buradayız." dedi. İKÖ Genel Sekreterliği'nin yeni yaklaşımlarla çok dinamik bir süreç içinde bulunduğunun altını çizen Fathallah, Cidde'deki Genel Sekreterliğin üye ülkelerin birçok sorun ve endişesini ele aldığını belirtti. Fathallah, IKÖ Genel Sekreterliği'nin yeni vizyonu çerçevesinde, daha aktif ve pratik olmak ve daha sağlıklı çalışmalar yapmak için ziyaretler gerçekleştirdiklerini; Filistin, Irak, Somali gibi ülkeleri birçok kez ziyaret ettiklerini anlattı. IKÖ'nün yeni vizyonu çerçevesinde gerçekleştirdikleri bu ziyaret ve aldıkları kararlar konusunda son derece ciddi olduklarının altını çizen Fathallah, Kıbrıslı Türkler ile her seviyede yakın temaslar kurarak işbirliğini güçlendirip, Kuzey Kıbrıs'taki insanlara yardım edeceklerini kaydetti.
KKTC Dışişleri Bakanı Avcı ise, İKÖ'nün KKTC ile ilgili kararlar aldığına işaret ederek, "Şimdi bu kararları hayata geçirme vakti geldi. Ziyaretiniz bu yüzden bizim için çok önemli." dedi. İKÖ Sekreteryası üst düzey temsilcileri ile siyasi ve teknik konuları masaya yatıracaklarını belirten Avcı, toplantıda, Devlete bağlı çeşitli birimler tarafından hazırlanan 19 projeyi, İslam Kalkınma Bankası'na ve İslam Dayanışma Fonu'na takdim edeceklerini belirtti. Avcı, "Akdeniz ve Kıbrıs'ta İslam Medeniyeti" konulu uluslararası bir konferans projesinin hayata geçirilmesi ve Yakın Doğu Üniversitesi'nde kurulması planlanan Uluslararası İslam Enstitüsü ile ilgili projenin gözden geçirilmesi için görüşmeler yapacaklarını aktardı.
Bakan Avcı, İslam Eğitim, Bilim ve Kültür Organizasyonu ile İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırmaları Merkezi temsilcileri ile yapılacak çalışmada, "Akdeniz ve Kıbrıs'ta İslam Medeniyeti" konulu uluslararası bir konferans projesinin hayata geçirilmesi ve Yakın Doğu Üniversitesi'nde kurulması planlanan Uluslararası İslam Enstitüsü ile ilgili projenin gözden geçirilmesi için temaslar sağlanacağını da anlattı.
- Ticaret ve sanayi odalarıyla yoğun temaslar olacak-
Heyette yer alan İslam Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu temsilcisinin de, Kıbrıs Türk Ticaret Odası ve Kıbrıs Türk Sanayi Odası nezdinde yoğun temaslarda bulunacağını ifade eden Avcı, İKÖ ülkeleri ile olan ticaret hacminin geliştirilmesiyle ilgili alınabilecek tüm tedbirlerin gözden geçirileceğini belirtti. Avcı, İslam Ticareti Geliştirme Merkezi Temsilcisi'nin de, Ticaret ve Sanayi odalarıyla temaslarda bulunacağını ve görüşmelerde KKTC'nin dış ticaretini artırmak için alınacak tedbirler konusunun ele alınacağını belirtti. İslam Üniversiteleri Federasyonu'nun geçen yıl aldığı bir kararla KKTC'deki tüm üniversiteleri resmi olarak tanıdığını vurgulayan Bakan Avcı, federasyon temsilcisinin heyette bulunduğunu; KKTC'de bulunduğu süre zarfında YÖDAK yetkilileriyle görüşeceğini ve üniversitelerde temaslarda bulunacağını söyledi. İslam Armatörler Birliği'nden temsilcilerin de, Yakın Doğu Üniversitesi Denizcilik Fakültesi'nde temaslarda bulunacağını belirten Bakan Avcı, temsilcilerin, Kıbrıslı Türk armatörlerle ve gemi acenteleri ile biraraya geleceğini ifade etti. Turgay Avcı, heyette yer alan İKÖ'ye bağlı Dünya İslam'a Çağrı Birliği'nin temsilcisinin de, Din İşleri Başkanı Ahmet Yönlüer ile çeşitli konularda temaslarda bulunacağını vurguladı
Uluslararası İslam Haber Ajansı'nın (IINA) temsilcisinin ise, Türk Ajansı Kıbrıs (T.A.K) ve Enformasyon Dairesi'nde temaslarda bulunacağını aktaran Avcı, TAK ve Enformasyon Dairesi'nin IINA'nın haber portalında günlük yayınlanabilmesi için alınacak tedbirlerin ele alınacağını söyledi. Avcı, IINA ile TAK arasında karşılıklı bilgi akışının düzenli şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla çalışmalarda bulunulacağını da dile getirdi.
15 kişiden oluşam İKÖ heyeti, bugün saat 18.00'de KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat tarafından kanul edilecek. Heyet pazar günü adadan ayrılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious