Uluslararası İstanbul Şiir Festivali

Uluslararası İstanbul Şiir Festivali.19186
  • Giriş : 08.05.2008 / 23:50:00
  • Güncelleme : 08.05.2008 / 23:46:43

Türk şiirini dünya şiiri ile buluşturacak ''Uluslararası İstanbul Şiir Festivali''nin ilki, 13-17 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültürel ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Kültür Müdürlüğünce düzenlenen ve organizasyonu Kültür AŞ tarafından yapılan festivalin onursal başkanlığını, gazeteci-yazar Doğan Hızlan yapacak.

Yürütme kurulunda ise Adnan Özer, Tuğrul Tanyol, Metin Celal, Kültürel ve Sosyal İşler Daire Başkanı Hüseyin Öztürk ile Kültür AŞ Genel Müdürü Nevzat Bayhan yer alıyor.

Festival, 13 Mayısta dünyanın ilk aşk kitabesinin bulunduğu Arkeoloji Müzesi'nde, kemancı Cihat Aşkın'ın konseriyle başlayacak.

Bilgi Üniversitesi'nde de festival boyunca, atölye çalışmaları gerçekleştirecek. Yerebatan Sarnıcı, Emirgan Köşkü, Sirkeci Garı, Cafer Ağa Medresesi, Bakırköy Cem Karaca ve Beyoğlu Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi, CRR Konser Salonu ile önemli kitap evlerinde 20'si Türk, 20'si yabancı toplam 40 şair şiirlerini okuyacak.

Festival etkinlikleri kapsamında İstanbul'un pek çok noktasına uğrayacak olan Suhulet gemisinde yapılacak olan etkinlikte de şairler şiirlerini okuyacak.
Festival, Ayşe Tütüncü'nün Binbirdirek Sarnıcı'nda vereceği konserle sona erecek.

Festivale, Ahmet Oktay, Ahmet Telli, Alex Susana (Katalonya), Arjen Duinker (Hollanda), Baki Ayhan T., Cahit Koytak, Can Bahadır Yüce, Claudio Pozzani (İtalya), Denise Boucher (Kanada), Dieter M. Graf (Almanya), Enver Ercan, Gonca Özmen, Haydar Ergülen, Hilmi Yavuz, Jean Pierre Balpe (Fransa), Joan Margarit (Katalonya), Jona Burghardt (Almanya), Kemal Özer, Kerry Shawn Keys (ABD), Leyla Şahin, Mehmet Ocaktan, Michel Deguy (Fransa), Nikola Madzirov (Makedonya), Oğuzhan Akay, Orhan Alkaya, Ömer Erdem, Özdemir İnce, Pedro Shimose (Bolivya), Pio Serrano (Küba), Refik Durbaş, Rodolfo Hasler (Katalonya), Saadi Yousef (Irak), Sennur Sezer, Sergey Gandlevski (Rusya), Sonata Paliulyte (Fransa), Tobias Burghardt (Almanya), Tomaz Salamun ('Slovenya), Yiorgos Chouliaras (Yunanistan), Yusuf Uğur Uğurel, Zeynep Köylü katılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious