Uluslararası kredi kartı şebekesi çökertildi

  • Giriş : 12.12.2006 / 00:00:00

Uluslararası sohbet imkanı sağlayan "ICQ" isimli sohbet serverinde kredi kartı bilgi pazarı kuran şebeke üyeleri, İstanbul'da yapılan operasyonla yakalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Liderliğini Irak uyruklu İsveç vatandaşı Azad Ali'nin yaptığı şebekenin internette oluşturulan forumla kredi kardı track bilgilerinin 100 tanesini 20 dolardan sattığı, yurt dışından elde edilen bilgileri de satın alarak Türkiye'de kart bastığı belirlendi. Azad Ali ile birlikte şebekenin liderliğini yapan Belaruslu avukat İna Kuntseviç ve şebekenin iki elemanın 2 bin 562 kişinin kredi kartı bilgilerinin kopyaladıkları tespit edildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 2 Haziran 2005 tarihinde yaptığı operasyonla Irak Kerkük'lü İsveç vatandaşı Azad Ali'yi kredi kartı dolandırıcılığından gözaltına aldı. Azad Ali'nin bilgisayarını inceleyen mali polis, yaklaşık 150 bin adet kredi kartının track bilgisini buldu. Azad Ali çıkarıldığı mahkeme tarafından serbest bırakıldı ama polis peşini bırakmadı. Azad Ali'yi ve bağlı olduğu şebekeyi takibe alan polis, uluslararası sohbet imkanı tanıyan "ICQ" isimli sohbet programı üzerinde oluşturulan kredi kartı track bilgisi pazarını tespit etti. Yapılan teknik takip devam ederken, şebeke üyelerinden İlhami T., Şişli Cevahir Alışveriş Merkezi'nde bulunan bir elektronik bayiinden Derya isimli sevgilisi ile birlikte cep telefonu almak için sahte kredi kartı kullandı. Kasiyerin durumu farkederek polise bildirmesi üzerine İlhami T. mağazada yakalanırken, sevgilisi kaçmayı başardı.

İlhani T.'nin yakalanmasının ardından operasyon için düğmeye basan Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 10 Aralık 2006 günü operasyon başlattı. Beşiktaş Fulya'da bir eve yapılan baskında Azad Ali ile birlikte şebekenin liderliğini yaptığını belirlenen ve Ali'nin sevgilisi olduğu öne sürülen Belaruslu avukat İna Kuntseviç gözaltına alındı. Ali'nin üzerinden Muhammet Karataş sahte kimliği, Kuntseviç'in üzerinden ise Derya Demirhan ismine düzenlenmiş sahte kimlik çıktı. İrtibata geçilen KKTC polisi tarafından yapılan baskında da, şebekenin diğer üyesi Özgür K. yakalandı. Yaklaşık 2 hafta önce sahte kredi kartı kullanırken Zonguladak'ta yakalanan Adem B'nin de şebekenin üyesi olduğu belirlendi.

Yakalanan kişilerin üzerlerinde, bulundukları adreslerde ve araçlarında yapılan aramalarda; 2 bin 562 adet kredi kartı hesabı ve kart bilgisi, çeşitli bankalara ait 45 adet bankamatik ve kredi kartı, kredi kartlarının kopyalanmasında kullanılan 1 adet encoder, 5 adet cep telefonu, 7 adet sim kartı, 1adet dizüstü bilgisayar,15 adet CD, 10 adet sahte nüfus cüzdanı aslı, 5 adet sürücü belgesi, sahte oldukları belirlenen 4 adet Türkiye Cumhuriyeti Pasaportu, 1 adet İsveç pasaportu, 1 adet Ukrayna pasaportu ve 1 adet Rusya pasaportu ele geçirildi.

Zanlıları sorgulayan Mali Şube Müdürlüğü ekipleri, oluşturulan kredi kartı pazarını da ortaya çıkardı. Anadolu'da "Halo" olarak bilinen Azad Ali'nin aralarında Fransızca, Almanca, Rusça ve Arapça'nın da bulunduğu 7 yabancı dil bildiği ve iyi kullandığı bilgisayarı vasıtası ile yurt dışındaki kredi kartı dolandırıcıları ile irtibata girdiği ve yurt dışından elde ettikleri bilgileri Türkiye'de bastıkları belirlendi. Ali'nin de kullandığı ICQ üzerinde oluşturulan foruma referansla girildiği ve telefonların dinlenme ihtimaline karşı bu forumun kullanıldığı belirlendi. İnternetteki foruma giren kredi kartı dolandırıcılarının encoder cihazı ile kopyaladıkları kart bilgilerini 100 tanesi 20 dolar gibi rakamlarla sattıkları tespit edildi. Emniyet yetkilileri, şebekenin ortaya çıkabilecek sorunlarda mahkeme sürecinin yavaşlatmak için yurt dışından elde edilen bilgileri Türkiye'de, Türkiye'den elde edilen bilgileri de yurt dışında kart olarak bastığını bildirdi.

İstanbul'da gözaltına alınan Azad Ali, Belaruslu İna Kuntseviç ve İlhami T., emniyetteki işlemlerinin ardından İstanbul Adliyesi'ne gönderildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious