Uluslararası piyasalarda geçen hafta

Uluslararası piyasalarda geçen hafta.14878
  • Giriş : 09.05.2009 / 15:47:00

ABD'de 19 büyük bankaya uygulanan 'Dayanıklılık Testleri'nin sonuçları açıklandı. Avrupa Merkez Bankası faiz indirdi. Doların yükseldi. Uluslararası piyasalarda geçen hafta böyle geçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


ABD'de 19 büyük bankaya uygulanan ''Dayanıklılık Testleri''nin sonuçları açıklandı.

Yapılan açıklamada, bu sonuçların belli başlı bankalar için 74,6 milyar dolarlık mali yardım ya da sermaye artırımı gerektiğini, 10 bankanın daha da kötüleşebilecek bir kriz ortamında ayakta kalabilmesi için sermaye artırımına gitmesi gerektiğini gösterdiği belirtildi.

Sermaye artırımına en fazla ihtiyaç duyan banka 33,9 milyar dolar ile Bank Of America olurken, bu bankayı Wells Fargo 13,7 milyar dolar, GMAC 11,5 milyar dolar ve Citigroup 5,5 milyar dolarla takip ediyor.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Ben Bernanke, ''dayanıklılık testleri'' konusunda adil ve kapsamlı çaba gösterildiğini, bu testlerin, ABD'deki büyük bankalarının durumu konusunda piyasalara büyük güven sağlaması gerektiğini ifade etti.

ABD ekonomisinin durgunluktan çıkması ve bu yılın sonunda yeniden büyümeye başlaması gerektiğini söyleyen Bernanke, ekonomi iyileşme yoluna girse de ekonomik faaliyetteki gelişmenin büyük ihtimalle tali olacağı uyarısında bulundu.

Bernanke, ekonomik büyüme geri dönse bile işsizlik oranının bir süre daha yüksek kalabileceğini, ekonomik faaliyetin dibe vuracağını ve sonra bu yıl sonunda yukarıya çıkacağını tahmin etmeyi sürdürdüklerini söyledi.

Ulusal Emlakçılar Derneği, ABD'de bekleyen konut satışları endeksinin mart ayında şubat ayına göre yüzde 3,2 arttığını açıkladı. Ocak ayında düşen endeks şubat ayında ise yüzde 2 artmıştı.

Ticaret Bakanlığı da mart ayında inşaat harcamalarının beklenmedik şekilde yüzde 0,3 arttığını bildirdi.

Çalışma Bakanlığı, Ocak-Mart döneminde verimliliğin, beklentilerin üzerinde yüzde 0,8 artış gösterdiğini, aynı çeyrekte işgücü maliyetlerinin ise yüzde 3,3 arttığını açıkladı.

Öte yandan, işsizlik maaşı almak için geçen hafta, son 14 hafta içinde en az sayıda kişi başvuruda bulundu. Maaş almak için başvuranların sayısı, beklentilerin altında 601 bin oldu. Ancak, maaş alan işsizlerin sayısı kümülatif olarak 6,3 milyona çıkarak 14. haftada da yeni bir rekor kırdı.

Çalışma Bakanlığı, ayrıca nisan ayında, ekim ayından bu yana en düşük oranda ve beklentilerin altında, 539 bin kişi işini kaybettiğini bildirdi. Nisan ayında yeni iş kayıpları, beklentilerin altında olsa da işsizlik oranı, 1983 yılı eylül ayından bu yana en yüksek seviye olan yüzde 8,9'a çıktı.

-AVRUPA-

Avrupa Merkez Bankası, beklentiler dahilinde, gösterge niteliğindeki faiz oranını 25 baz puan indirerek, yüzde 1 olarak belirledi.

Avrupa Merkez Bankası, gecelik borçlanma oranını ise yüzde 0,25'de sabit tuttu. Banka, marjinal borçlanma oranını da 50 baz puan düşürerek yüzde 2,25'den yüzde 1,75'e indirdi.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Jean-Claude Trichet, avro bölgesi ekonomisinin çok düşük seviyede belli belirsiz istikrar işaretleri gösterdiğini söyledi. Trichet, enflasyonist baskıların azaldığını, bu yılın ortasında geçici olarak eksi seviyelere ulaşması beklenen enflasyonun, yılın devamında artacağını ve gelecek yıl yüzde 2'nin altında olacağının tahmin edildiğini ifade etti.

Ayrıca, avro cinsinden tahvil satın almaya karar verdiklerini, tahvil alımının büyüklüğünün 60 milyar avroyu bulabileceğini kaydeden Trichet, aldıkları kararların banka ve şirketlerin finans ihtiyacı koşullarını rahatlatmayı amaçladığını belirtti.

İngiltere Merkez Bankası da yüzde 0,5 olan faiz oranlarını değiştirmedi.

Bankadan yapılan açıklamada, varlık alım programının büyüklüğünün 50 milyar İngiliz sterlin artırıldığı bildirildi. Böylece, programın büyüklüğü 125 milyar İngiliz sterlinine çıkmış olacak.

AB Komisyonu Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 3,7 küçüleceğini, 2010'da ise yüzde 2,2 büyüyeceğini tahmin etti.

AB Komisyonu'nun 2009 Bahar Ekonomik Tahminler Raporu'nda, ayrıca 2009 yılında küresel ekonominin yüzde 1,4, ABD'nin yüzde 2,9, Avrupa Birliği ile Avro Bölgesi'nin yüzde 4 ve Japonya'nın yüzde 5,3 küçüleceği tahmin edildi.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası da (EBRD), Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 5,5 daralacağı, 2010 yılında ise yüzde 1 büyüyeceği tahmininde bulundu.

Bu arada Almanya Başbakanı Angela Merkel, sosyal pazar ekonomisinin çok başarılı bir model olduğunu, mevcut ekonomik krizin sosyal pazar ekonomisinin kurallarına uyulmadığı için ortaya çıktığını savundu.

-ULUSLARARASI DÖVİZ PİYASASI-

ABD dolarının uluslararası döviz borsalarında önemli para birimleri karşısında, pazartesi günü kapanış ve cuma günü öğle değerleri şöyle oldu:

PARA BİRİMİ PAZARTESİ CUMA
----------- --------- ---------
Japon Yeni 98,90 98,99
İsviçre Frangı 1,1263 1,1229
Kanada Doları 1,1747 1,1600

Londra döviz piyasasında pazartesi günü 1,3396 dolardan işlem gören avro, cuma günü öğle saatlerinde 1,3467 dolara çıktı. Aynı borsada haftaya 1,4994 dolarda giren İngiliz sterlini ise cuma öğle saatlerinde 1,5055 dolara çıktı.

Londra borsasında, altının ons fiyatı pazartesi günü 912 dolar iken, cuma günü 907 dolardan işlem gördü.

-MENKUL KIYMET PİYASALARI-

New York Menkul Kıymetler Borsası'nda Dow Jones Endeksi dün yüzde 1,96 (164,80 puan) değer kazanarak, 8.574,65 puana çıktı. Teknoloji endeksi Nasdaq Bileşik Endeksi yüzde 1,33 artarak, 1,739 puan ve Standard and Poor's 500 Endeksi de yüzde 2,41 yükselerek, 929,23 puana yükseldi.

Geçen hafta Dow Jones Endeksi yüzde 4,4, Nasdaq Bileşik Endeksi yüzde 1,2 ve Standard and Poor's 500 Endeksi yüzde 5,9 değer kazandı.

Japonya'da Tokyo Borsası'nın temel göstergesi Nikkei 225 Endeksi, yüzde 0,5 (47,13 puan) değer kazanarak, 9.432,83 puandan haftayı kapattı.

Avrupa'da, Londra'da FTSE 100 Endeksi yüzde 1,44, Fransa'da CAC Endeksi yüzde 1,88 ve Almanya'da DAX Endeksi yüzde 2,29 arttı.

-PETROL FİYATLARI ...-

Dünya ekonomisinin durumuna ilişkin iyimserliğin yükselmesinden ötürü petrol fiyatı bu hafta yüzde 10 değer kazandı.

ABD ham petrolünün varil fiyatı haziran ayı teslimi dün 1,92 dolar artarak, 58,63 dolara çıktı. ABD ham petrolünün varil fiyatı dün bir ara 58,69 dolara kadar yükselerek, 17 Kasım 2008'den bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

Londra Brent türü ham petrolün varil fiyatı da 1,67 dolar yükselerek, 58,14 dolar oldu.

Geçen yıl şubat ayında 33,55 dolar olan petrolün varil fiyatı o dönemden bu yana yüzde 70'den fazla değer kazandı.

Petrolün değer kazanmasında, dünyanın en büyük ekonomisi ABD'de ekonomiye ilişkin verilerin iyi gelmesinin durgunluğun yatışmaya başladığı yönündeki beklentileri desteklemesi etkili oldu.

ABD'de 19 büyük bankaya yapılan ''dayanıklılık testleri'' sonuçlarının, bu bankalardan 10'unun rezervlerini desteklemek için 74,6 milyar dolara ihtiyacı olduğunu göstermesi ve finans sektörü hakkındaki belirsizliği ve korkuları azaltması da uluslararası piyasalardaki olumlu seyirde etkili oldu.

ABD ham petrolünün varil fiyatı geçen yıl temmuz ayında 147,27 dolara kadar çıkmış, küresel ekonomik krizin derinleşmesiyle birlikte hızla gerilemeye başlamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*