Ulusoy'a FIFA'dan şok haber!

Ulusoy'a FIFA'dan şok haber!.12083
  • Giriş : 19.12.2007 / 15:05:00

FIFA, Ocak ayında seçim yapılmasına onay verdi..

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

FIFA Başkanı Sepp Blatter, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu'na gönderdiği yazıyla yeni TFF kanununa yeşil ışık yakarak, Ocak ayı içinde genel kurulun toplanmasında herhangi bir sakınca olmadığını bildirdi.

Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu'nun 7 Aralık'ta tercümesini gönderdiği yeni TFF kanununu inceleyen FIFA, yeni kanuna yeşil ışık yaktı. FIFA Başkanı Sepp Blatter imzasıyla gönderilen yazıda, Bakan Başesgioğlu'nun bu yasa konusundaki çalışmalarının takdir ve şükranla karşılandığı belirtilerek, "Yeni kanunda 6 konudaki yapısal değişiklikler son derece önemli ve uygundur. Bakanlığın genel kurulu toplama ve denetim yetkisinin kalkması, Merkez Hakem Kurulu'nun (MHK) yönetim kurulu tarafındanbelirlenmesi, ihtilaf çözüm komitesinin kurulması, Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'nin (CAS) tanınması, FIFA prensiplerinin yeni yasada açık ve seçik olarak benimsenmiş olması takdirle karşılanır konulardır" ifadelerini kullandı.

FIFA'ya üye 208 ülke içinde kanunla kurulan tek federasyonun TFF olduğuna dikkat çekilen yazıda, iki konuda birtakım güçlüklerin olduğu ve bunların giderilmesi gerektiği bildirildi. Genel kurulla ilgili Ocak ayına kadar bir girişimde bulunulmamasını isteyen FIFA, genel kurulun kanun iradesiyle değil, genel kurulun iradesiyle yapılmasını isteyerek, yeni yasada öngörülen şekilde Ocak ayı içinde seçimli genel kurulun yapılmasında hiçbir sakınca görmediğini bildirdi.

FIFA'dan gelen bu yazı, TFF'nin FIFA'dan beklemiş olduğu federasyona siyasi müdahale ve Türkiye'nin FIFA üyeliğinin askıya alınması beklentilerini de boşa çıkarmış oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious