Ulus'tan etkilendi, teslim oldu

Ulus'tan etkilendi, teslim oldu.9491
  • Giriş : 28.05.2007 / 19:21:00

Terör örgütü PKK'nın bombacısı ''Özgür'' kod adlı H.O., Siirt'te güvenlik güçlerine teslim oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Terör örgütü PKK'nın bombacısı ''Özgür'' kod adlı H.O., Ankara'da Anafartalar Çarşısı'nda meydana gelen patlamanın ardından yayınlanan görüntülerden etkilenerek Siirt'te güvenlik güçlerine teslim oldu.

8 yıl önce katıldığı terör örgütünün İran ve Irak'taki kamplarında bomba eğitimi gören, Irak'ın kuzeyindeki terör örgütünün kampından eylem için Türkiye'ye gönderilen bombacı H.O., 3 gün önce bombalama eylemi için Türkiye'ye gönderildi.

Terörist H.O., güvenlik güçlerine, teslim olduğundan örgütün bilgisinin olmadığını, Türkiye'deki bazı canlı bombalarla ilgili bilgi sahibi olduğunu belirtti.

Ankara'da Anafartalar Çarşısı'nda meydana gelen patlamanın görüntülerini izlediğinde çok etkilendiğini ve bugüne kadar yaptığı eylemlerden pişmanlık duyduğu için teslim olmaya karar verdiğini belirten H.O., "Örgüt son zamanlarda bütün büyükşehirlerde eylem hazırlığı yapıyor" dedi.

"H.O.'nun teslim olduğu duyulursa canlı bombalar kayıplara karışır" düşüncesiyle işlemleri çok gizli yapılan terörist, canlı bombaların yakalanması için Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı'nın izniyle güvenlik güçlerine teslim edilerek bazı büyükşehirlere götürüldü.

İlk olarak İzmir'e götürülen bombacı H.O.'nun ifadeleri doğrultusunda, "Harun" kod adlı terör örgütü bombacısı, C-4 patlayıcılar ve çok miktarda mühimmatla yakalandı.

Büyükşehirlerde operasyonlar başlatıldı

Güvenlik güçleri, H.O.'nun verdiği bilgi ve yer gösterme doğrultusunda, eylem hazırlığında olan örgüt üyelerinin yakalanması için büyükşehirlerde geniş çaplı operasyonlar başlattı.

Terör örgütü PKK'ya katıldığı süreçle ilgili bilgi verdiği belirtilen H.O., "1999 yılında İzmir'de ailemle yaşıyordum. Burada DEHAP'a gidip geliyordum. Burada tanıştığım 30 yaşlarındaki 'Zana' adlı kişiyle birkaç defa görüştüm. Beni kandırarak örgüte katılmamı sağladı" dedi.

Terör örgütüne katıldığı ilk dönemde İran'daki kampta 6 ay siyasi ve silahlı eğitim gördüğünü ifade eden H.O., "1999 yılından itibaren 6 ay süreyle İran'daki kampta siyasi ve silahlı eğitim gördüm. Oradan Irak'ın kuzeyine geçerek buradaki Hınnife kampında eğitim gördüm. Burada benimle birlikte 75-80 kişi daha vardı. Eğitimlerin ardından Türkiye'ye gönderildim. Burada bazı eylemlere katıldım" dedi.

"İlk eylemimde 2 asker şehit oldu"

İlk uzaktan kumandalı eylemini Diyarbakır'ın Dicle ilçesinde gerçekleştirdiğini, bu eylemde 2 askerin şehit olduğunu, 4 askerin yaralandığını belirten H.O., "Dicle'deki eylemi 'Demhat' ve 'Şahin' kod adlı 2 örgüt üyesiyle birlikte yaptık. Askeri panzerin geçiş güzergahına mayın döşedik. Bu mayın el yapımı, amonyum nitrat niteliğindeydi" dedi.

H.O. ayrıca, "Toprak yola mayını döşedikten sonra 'Mutlaka bir araç geçer' diye bekledik. Bu mayın, uzaktan kumandalıydı. Yaklaşık 2 kilometre uzaklıktaki tepeden dürbünle yola bakıyorduk. Mayını yerleştirdiğimiz bölgeyi karıştırmayalım diye beyaz, orta büyüklükte bir taş bıraktık. Panzerin geçişi sırasında patlattık" diye konuştu.

H.O. pişmanlığını "Sonra radyodan öğrendiğimiz kadarıyla olayda 2 asker şehit olmuş, 6 asker yaralanmıştı. Bingöl-Diyarbakır karayolunda, asfalt olan yolun kenarına mayın döşedik. Bir panzerin geçişi sırasında patlattık. Mayını kenarda bir yereyerleştirdiğimiz için etkisi az olmuştu, 1 asker yaralanmıştı. Yaptığım bu eylemlerden daha sonra çok pişmanlık duydum" sözleriyle ifade etti.

H.O., verdiği bilgi doğrultusunda İzmir'de yakalanan "Harun" kod adlı teröristle posta kutusu olarak kullanılan bidona mesaj bırakarak iletişim kurduklarını söyledi.

Ankara'da bombalı saldırı

Ankara’nın işlek merkezlerinden Ulus'taki Anafartalar Çarşısı 22 Mayıs günü saat 18.45 sıralarında şiddetli bir patlamaya sahne oldu. Patlama sonucu 6 kişi hayatını kaybetti, 100'ün üzerinde kişi yaralandı.

Ankara Valisi Kemal Önal, saldırının ''intihar eylemi'' olduğunun tespit edildiğini, intihar saldırganının ise iki olaydan sabıkalı olan, 1979 doğumlu Güven Akkuş olduğunu açıkladı. Patlayıcının türü ile saldırı şeklinin de terör örgütününkiyle benzerlik taşıdığı belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious