Ümit Davala resmen AKP’li!

  • Giriş : 28.05.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ali Aşlık ve Kerem Ali Sürekli’nin listelerinin yarıştığı AK Parti İzmir İl Kongresi’ne katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Konuşmasında Avrupa Birliği yolundan dönmeyeceklerini vurgulayan Başbakan , 2012 yılında Türkiye’nin milli gelirini 750 milyar dolara çıkararak dünyanın en güçlü ilk 10 ülke arasına sokacaklarını ifade etti.

Salondaki heyecanın kalıcı olmasını isteyen Erdoğan, rakamlarla hükümetin ilk gününden bu yana eğitim, sağlık, emniyet ve adalet konularında yaptığı çalışmaları anlattı. 14,5 katrilyonluk tasarrufu teşvik paralarının son taksidinin 3 gün sonra ödemeye başlayacaklarını anlatan Başbakan, İmarzedelerin 8.5 katrilyonluk alacaklarının 6.5 katrilyonunu verdiklerini, Ocak 2007’ye kadar kalan 1,5 katrilyonu ödeyeceklerini ifade etti. İktidara geldikten sonra Türkiye’nin IMF borcunu 24.5 milyar dolardan 11 milyar dolara indirdiklerini belirterek, ”Bizden öncekiler borçlandı biz ödüyoruz. Muhalefet, ’AK Parti IMF ne diyorsa onu yapıyor’ diyor. Onurumuzla gururulmuzla bunu yaptık. Bizden öncekiler bunu yapamazdı. Çünkü onlar borç alıyordu. Borç alan emir alır.” diye konuştu.

”Türkiye seninle gurur duyuyor.” sloganları arasında konuşmasını sürdüren Erdoğan, ”İktidara geldiğimzde Merkez Bankası ne durumdaydı¿ 26 milyar dolar kasada para vardı. Ne kadarı Merkez Bankası’nındı¿. Çünkü yurtdışındaki işçilerimizin dövizleri ulusal bankaların blokajları yekün tutuyordu. Son güncelleşmiş rakamı veriyorum size. Şimdi Merkez Bankası’nın kasasında olan para 58 milyar dolar.” dedi.

Önümüzdeki sene 3 yıldır ilköğretim öğrencilerine verdikleri gibi lise öğrencilerine de ücretsiz ders kitabı vereceklerini, çocuklarını fakirlik yüzünden okula gönderemeyen ailelere para vermeye devam edeceklerini belirten Erdoğan, SSK ve devlet hastanelerini birleştirdiklerini, SSK’lılara hastane dışından ilaç alma imkanı verdiklerini anlattı. ”İşçi kardeşime soruyorum. Şimdi serbest eczanelerden ilacını alabiliyor musun¿ Hani bunlar işçiden yanaydı hani bunlar halkçıydı¿ Halkının yanında olan parti AK Parti, vatandaşının derdiyle dertlenen parti AK Parti.” şeklinde devam etti.

Hava taşımacılığını ucuzlattıklarını, Adnan Menderes, Dalaman, Ankara ve Antalya havalimanlarındaki inşaatların hızla devam ettiğini, toplu konut atağını sürdüğünü dile getiren Başbakan, önümüzdeki yılın sonuna kadar yolu olmayan suyu olmayan tek bir köy kalmayacağını ifade etti. ”Cumhuriyet’i kuranlar medeniyetler yarışında geri kalmamayı kendilerine hedef ittihaz etmişlerdir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk hedef belirledi. Ne dedi¿ Muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkmak dedi. Bugüne kadar gelenler bu işin lafını yaptı. Ama biz Gazi’nin gösterdiği hedefe azimle, inançla, kararlılıkla ilerliyoruz. Ve bunu da gerçekleştiriyoruz. Barajsa barajlar, yolsa yollar, suysa su. 15 bin kilometre duble yol dedik. 6 bin 800 kilometresi bitti. 2 gidiş 2 geliş. Eğer Hazine artılarınız varsa 3 gidiş 3 geliş. Çünkü yarın bu iki gidiş 2 gelişler de yeterli olmayacak. Valilerimize de söylüyorum. Yolları genişletin 3 gidiş 3 geliş yapın. Çünkü binlerce insanımızı kaybediyoruz kazalarda. ” diye konuştu

Konuşmasında iktidara geldikten sonra asgari ücretle alınabilen ürünlerdeki miktar değişimine de ğinen Erdoğan, iktidara geldiklerinde asgari ücretle 172 kilo taze makarna alınabilirken şimdi 337 kilo alınabildiğini, 69 kilo tavuk eti alınırken şimdi 144 kilo tavuk eti alındığını, bin 445 yumurta alınırken şimdi 3 bin 459 yumurta alınabildiğini söyledi. 2012 yılında Türkiye’nin milli gelirini 750 milyar dolara ulaştırmayı hedeflediklerini belirterek, ”Bu Türkiye’nin ilk 10 ülke arasına girmesi demektir. Kararlıyız, azimliyiz, iradeliyiz.” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious