Ümit Karan Fener'le anlaştı

Ümit Karan Fener'le anlaştı.10964
  • Giriş : 29.06.2007 / 08:56:00

Gündeme düştüğü andan itibaren herkesin yakından takip ettiği Ümit Karan-F.Bahçe görüşmesinde, iki tarafın prensipte anlaşmaya vardıkları ileri sürüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Galatasaraylı yıldız yüzde 60'ı garanti, kalanı maç başına yıllık 2 milyon euro karşılığında F.Bahçe'ye "Evet" dedi.

Garanti paranın yarısı da peşin ödenecek. Bonservisi ise 3 milyon euro..

Ümit Karan-Fenerbahçe flörtünde prensipte anlaşma sağlandığı ortaya çıktı. Fenerbahçeli bazı yöneticilerle Ümit Karan'ın menajeri Harun Aslan arasında ilk temas 25 gün önce kuruldu.

Yapılan ilk görüşmelerde Fenerbahçeliler'in Aslan'a "Biz yabancı bir santrfor alsak bile Ümit Karan'ı almayı çok istiyoruz" demeleri üzerine iş ciddileşti.

Bu net ifade üzerine Ümit'in de Galatasaray'dan ayrılmayı, hem de ezeli rakip Fenerbahçe'ye transfer olmayı ciddi ciddi düşünmeye başladığı ifade edildi.

Yapılan görüşmelerin ardından taraflar prensipte anlaşmaya vardı. Buna göre, Ümit Karan Fenerbahçe ile 2+1 yıllık sözleşme imzalayacak.

Toplam 2 milyon euroluk yıllık ücretin % 30'u peşin, % 30'u transfer taksitleri olarak ödenecek. Diğer bir deyişle 1 milyon 200 bin euro'luk ücret garanti olacak. Kalan 800 bin euro ise maç başına bölünerek ödenecek.

Ümit Karan'ın Galatasaray ile ocak ayında yaptığı üç yıllık sözleşme uzatışındaki ücreti yıllık 800 bin euro idi. Fenerbahçe'nin Ümit Karan'ın bonservisini 3 milyon euro civarında bir bedelle alacağı öne sürülüyor.

Galatasaray'ın daha yüksek bir miktar talep etmesinin mümkün olmadığı, Ümit ile yaptıkları son anlaşmadaki özel bir maddenin bunu engellediği ifade ediliyor.

Hakan Şükür'le uyuşmazlığı başka bir sebep

Ümit Karan'ın 6 sezon formasını giydiği G.Saray'dan ayrılma noktasına gelişinde, yaşadığı bazı olaylar ve özellikle Hakan Şükür ile sürtüşmelerinin büyük rol oynadığı öne sürüldü.

Galatasaray'a döndüğünde 9 numaralı formayı giyen Ümit Karan için "Ondan bu formayı bana vermesini beklerdim. Onun yaşı daha genç" diyen Hakan, 2003 yılı Ekim ayında "Almanya'da o kültürle büyümüş Volkan (Arslan) ve Ümit kendilerine daha iyi bakmalı" açıklamasını yapmıştı.

Ümit'in sert yanıtı sonrası iki golcü karşı karşıya gelmişti. Karan, 2003-04'te devre arasında sözleşme yenilemediği için bir süre kadro dışı kalmış, 2004-05'in ikinci yarısında, Hagi döneminde Ankaraspor'a kiralanmıştı.

Ümit, Gerets döneminde adeta kendini bulmuş, iki sezonda toplam 35 gol atmış, yine de Hakan ile arasının tam olarak düzeldiğine bir türlü ikna olmamıştı.

Karan'da çok istiyor...

Ümit Karan, önceki gün çalışmalara başlayan Galatasaray'da iki gündür idmanlarda gösterdiği performansla alkış alıyor. Yıldız futbolcu, dün sabahki çalışmada da attığı gollerle büyük beğeni topladı.

Ümit Karan'ın Fenerbahçe'ye transferi için yakın çevresine "Bu işler kısmet işidir. Kimler, ne transferler yapıyor. Fenerbahçe beni çok istediğini bana hissettirdi. Ben de onları istiyorum" dediği öne sürüldü.

SABAH

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious