Ümit'in golü ve 'acı gerçek'

Ümit'in golü ve 'acı gerçek'.10121
  • Giriş : 30.01.2008 / 09:33:00

Spor Yazarları Derneği'nin Antalya'daki seminerine konuşmacı olarak katılan Şansal Büyüka'nın sözleri ümit vericiydi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

HAYRİ BEŞER yazdı...

Lig TV'de Erman Toroğlu ile birlikte yaptığı programda kötüyü göstermekten, yanlışı konuşmaktan, hakem hataları üzerinde dakikalar çürütmekten vs. vs. vs. yakınıyordu Büyüka. Sonunda da şöyle bir müjde veriyordu: "Karar aldık. Bundan sonra güzellikleri göstermeye itina edeceğiz. Hakem hatalarını elimizden geldiğince az konuşmaya çalışacağız."

Yakından tanıdığım Şansal Bey'in samimi olduğuna inancım tam. Ancak partneri konusundaki çıkmaz sokağı görememiş olabileceğini de tahmin etmiyorum. Hani çok basit bir deyiş var: 'Güzel bakarsan, güzel görürsün.' diye. Yıllardan beri izlediğim, dinlediğim ve gözlemlediğim Erman Toroğlu'nda ben asla bir estetik refleksi göremedim. Kabul ediyorum; kahvedeki adama da çok iyi hitap ediyor. Pozisyonları sade, anlaşılır ve net dille izleyicinin muhakeme sahasına postalıyor. Bu anlamda çok başarılı.

Ancak ve ancak futbolseverin farklı bir üsluba ihtiyacı var. Daha estetik, daha derinlikli, daha nitelikli ve daha güzel bir bakış açısı kuşatmalı bana göre yayıncı kuruluşun reytingi yüksek ekranını.

Bir örnekle meramımı anlatayım. Ümit Karan'ın Ankaragücü'ne attığı gol mükemmeldi değil mi?. Sol çaprazdan sağ ayak marifetiyle gönderilen güzel ortayı müthiş bir açı ve denge kıvamıyla süzdü golcü futbolcu. Rahattı, topu kontrol edip sonra kaleye vurmayı deneyebilirdi. Ama öyle yapmadı. Vücudunu hafif sağa yatırarak sol ayağıyla akıllıca bir vuruş aldatmacasına başvurdu. Kalecinin böyle bir ustalığa karşı koyması imkânsız gibi bir şeydi. Enfes bir gol izledik.

Erman Toroğlu'nu dinliyoruz. O goldeki, sezgiye, akla, vuruş güzelliğine, isabet becerisine filan hiç değinmiyor. Ümit'in yanlış yaptığını düşünüyor. Ona göre, golcü futbolcu önce topu kontrol edecek, sonra da garanti bir vuruşla golünü yapacak. Öncelikle bir Futbol yorumcusunun böylesine soğuk bir rasyonaliteyle izleyicinin karşısına çıkmasını doğru bulmadığımı belirtmeliyim. Bunun ötesinde Toroğlu'nun pozisyon analizi de sağlıklı değil. Yapılacak top kontrolüyle birlikte savunma oyuncusunun zaman kazanarak Ümit'i az da olsa rahatsız edebileceğini ve de kalecinin, hazır olacağı bir vuruşa karşı yerinde bir reaksiyon gösterebileceğini hesap edemiyor. Analizi, gol gerçeği ve golcü hissiyatından uzaklığını belgeliyor Erman Bey'in.

Bir defa gol, bir sezgi ve beceri işidir. Saliselik bir zaman diliminde Ümit Karan yapacağı vuruşun fotoğrafını tahayyülünde canlandırıp hissetmiştir. Yani golcü oyuncu, topa vurduğu anda filelerin havalandığını görmüştür. Golün kıta sahanlığına giremeyen bir insanın bu hikâyeyi algılaması sanırım o kadar kolay olmayacak.

Erman Toroğlu'nun futbolculuk hikâyesinde ana tema savunma ve sertlik üzerine kurulu. Kendi deyimiyle 'vurdurmayacaksın arkadaş'. Şimdi siz böyle bir bakış açısından nasıl estetik devşireceksiniz? Güzellikleri nasıl göstereceksiniz Şansal Bey? Doğrusu Ümit Karan'ın hafızalara kazınacak o mükemmel golünde bile sizi yaya bırakan partnerinizle işiniz çok zor.

Kırılma anı

Büyüklerin rahat kazandığı bir haftaydı. Fenerbahçe, deplasmanda Sivas'ı hem fizik, hem de oyun olarak ezerek yendi ve zirveden etti. O maç, aradaki korkunç kalite farkını gözler önüne serdi. Buna rağmen Sivasspor'un o maça lider olarak çıkması takım oyunu, doğru strateji ve iyi motivasyonun önemini kavramaya davet ediyor bizi. Sivasspor bu yenilginin ardından toparlanamazsa bir romana çok erken veda etmiş olacağız. Türk futbolu nedense hep aynı kader çizgisi üzerinde yürüyor.

Galatasaray da, Ankaragücü'nü farklı yendi. Büyük takımların maçlarında dikkat çeken nokta şu: Öyle doksan dakikalık albenili bir oyunları yok. Buna rağmen rahat ve farklı galibiyetler alıyorlar. Ligimizin kalitesi açısından ürkütücü bir manzara.

Beşiktaş-Gaziantepspor maçını da aynı kefeye koyabilirsiniz. Trabzon, Rize maçıyla kendini buldu. Bence tam bir kırılma noktasıydı o karşılaşma. Aksi takdirde Bordo-Mavili ekibi çok dramatik bir mücadelenin içinde bulabilirdik. Haftanın sürprizini gerçekleştiren takım ise Konyaspor'u deplasmanda dize getiren Ankaraspor'du.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious