Ümitler Çeyrek Final'de

  • Giriş : 16.07.2006 / 00:00:00

Avrupa Ümitler Basketbol Şampiyonası'nda C Grubu'nda mücadele eden Türkiye, güçlü rakibi Rusya'ya 63 - 60 yenildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Avrupa Ümitler Basketbol Şampiyonası'nda karşılaştığı Almanya ve Fransa'yı zorlanmadan yenen ay - yıldızlılar Rusya ile karşılaştığı üçüncü maçında ilk yenilgisini aldı.

İLK YARIDA TAKIMLAR BİRBİRLERİNE ÜSTÜNLÜK KURAMADI

Maça Rusya Milli Takımı Andrey'in bulduğu basketle başlarken Millilerimiz bu sayılara Hakan'nın 3 sayılık basketi ile cevap verdi. Pota altını çok iyi savunan ve ribauntlarda etkili olan Ay Yıldızlılarımız Oğuz ve Hakan'nın üst üste bulduğu sayılarla Rusya takımının antrenörünü maçın üçüncü dakikasında mola almaya zorladı. Molanın ardından da Semih ile basket bulan Ay Yıldızlılar 9 - 0'lık bir seri yakaladı. Oğuz Savaş'ın 3 sayılık basketi ile beşinci dakikayı 12 - 7 üstün geçen Millilerimiz karşısında Rusya Vasily ve Petr ile üst üste sayılar buldu ve yaptığımız top kayıplarını hızlı hücumlardan bulduğu kolay sayılarla iyi değerlendirerek farkı kapattı. İlk periyodun son 3 dakikası karşılıklı basketlerle geçildi ve ikinci periyoda Millilerimiz 18 - 15 önde girdi. İkinci periyoda üst üste hücum ribaundları alarak başlayan Rusya bu fırsatları iyi değerlendiremedi. Cenk Akyol'un üst üste bulduğu 5 sayı ile hücumda toparlanan ve 7 - 0"lık seri yakalayan Ay Yıldızlılarımız 4 dakika boyunca sadece 3 sayı üretebilen Rusya karşısında 14. dakikayı 25 - 18 önde geçti. Oğuz'un oyuna girer girmez pota altından bulduğu sayı ve aldığı savunma ribaundu ile Millilerimiz Rusya'nın farkı kapatma çabalarına kısa bir süre engel oldu. İlk yarının son dakikalarında üst üste hücumlardan boş dönmemizi Rusya Evgeny ile iyi değerlendirdi ve farkı 2 sayıya kadar indirdi. İlk yarının son saniyesinde Rusya Vasily'in bulduğu 3 sayılık basket ile skoru eşitledi ve ilk yarı 33 - 33 berabere tamamlandı.

MÜCADELE NEFESLERİ KESTİ

Serhat'ın 3 sayılık basketi ile ikinci yarıya başlayan Ay Yıldızlılarımız Evgeny'in sayılarına engel olamadı. Alan savunması yaparak rakibini durdurmaya çalışan ancak hücumlardan boş dönen Millilerimiz karşısında Rusya 25. dakikayı 38 - 43 önde geçti. Bu dakikadan sonra salonu dolduran İzmirli basketbolseverlerin desteğini iyice arttırmasına karşın Ay Yıldızlılarımız dış atışlarda isabet sağlayamadı. Alan savunmasına devam eden ancak bu kez de savunma ribauntlarında başarı sağlayamayan Millilerimiz son periyoda 41 - 47'lik skorla geride girdi. Karşılaşmanın final periyoduna tutuk başlayan, Serhat ve Oğuz'un dördüncü faüllerini alması ile birlikte faul problemi yaşayan Millilerimiz Semih'in pota altından bulduğu basket ile aradaki farkın 7 sayının üzerine çıkmasına engel oldu. Cenk, Ersan ve Hakan'nın sayıları ile toparlanan Ay Yıldızlılarımız maçın bitimine 5 dakika kala 8 - 0'lık bir seri yakalayarak skoru eşitledi (53 - 53). Bu dakikadan sonra serbest atışlardan bulduğu sayılarla etkili olan Rusya tekrar farkı 4 sayıya kadar çıkardı. Cenk'in 3 sayılık basketi ile farkın açılmasına engel olan Millilerimiz Oğuz'un savunmadaki gayretleri, Ersan'ın da smaç basketi ile son 2 dakikaya 1 sayı geride girdi (58 - 59). Son dakikaları büyük bir heyecana sahne olan maçta skoru dengelemek için bulduğu firsatları iyi değerlendiremeyen Ay Yıldızlılarımız maçtan 60 - 63'lük skorla mağlup ayrılarak grubunu ikinci sırada tamamladı.

SALON: Atatürk Spor Salonu

HAKEMLER: Lamonica (İTA) - Dmitriev (BLR) - Ziemblicki (POL)

TÜRKİYE (60): Semih Erden 6, Can Altıntığ, Cenk Akyol 12, Ersan İlyasova 10, Berent Kavaklıoğlu 2, Serhat Çetin 5, Engin Bayav, Ömer Aşık, Oğuz Savaş 13, Hakan Demirel 12

RUSYA (63): Andrey Vorontsevich 12, Alexey Zhukanenko, Anton Ponkrashov 2, Anatoly Kashirov 8, Evgeny Voronov 17, Vasily Zavoruev 5, Artur Urazmanov 2, Maxim Sheleketo 7, Petr Gubanov 10,

1.PERİYOT:18-15

2.PERİYOT:15-18

3.PERİYOT:8-14

4.PERİYOT:19-16

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious