Ümmet Kandoğan'dan, Ağar ve Mumcu'ya suçlama

Ümmet  Kandoğan'dan, Ağar ve Mumcu'ya suçlama.12827
  • Giriş : 03.07.2007 / 11:02:00

Köşk seçimi oylamasına katılan Ümmet Kandoğan, çarpıcı açıklamalarda bulundu

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

DP Genel Başkanı Mehmet Ağar'ın 'Meclis'i boykot' kararına rağmen Köşk seçimi oylamasına katılan Denizli bağımsız milletvekili Ümmet Kandoğan, süreci tahlil ederken çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Kandoğan, eski partisi DYP ile Anavatan'ı DP çatısı altında birleştirmeye çalışanların, AK Parti'ye cumhurbaşkanı seçtirmemeyi amaçladığını düşünüyor. Ona göre Meclis'in kilitlenmesiyle görev tamamlandı ve birleşmeye ihtiyaç kalmadı. Mumcu ve Ağar'ın oylamaya iki gün kala bir yerlerden telefon aldığını, bu yüzden apar topar akşam saatlerinde basın toplantısı düzenlediklerini kaydediyor. İki lidere çok büyük güvenceler verildiğini ileri süren Kandoğan, "Cumhurbaşkanı seçimine girilmemesi durumunda Türkiye'de çok değişik şeyler olacağı kulaklarına fısıldandı." diyor.

Parti kararına uymadığı için DYP'den ihraç edilen Ümmet Kandoğan, adaylık teklifleri almasına rağmen aktif siyasete ara vererek, Balıkesir'in Burhaniye ilçesindeki yazlığına çekildi. Köşk seçimi sürecinde yaşananları Zaman'a değerlendiren Kandoğan, eski genel başkanı Mehmet Ağar'ın AK Parti'yi siyasi hasım olarak gördüğünü ve cumhurbaşkanı seçtirmeyeceğini defalarca söylediğine işaret ediyor. Ağar'a seçime girilmediği takdirde partiden binlerce istifanın yaşanacağı uyarısında bulunduğunu aktaran Denizli Milletvekili, "Öyle de oldu. Sayın Ağar, miting yapamaz hale geldi. Türkiye'de iktidar alternatifi olacağı söylenen DYP-DP, bugün Mehmet Ağar'ın liderliğinde, onun basiretsiz ve beceriksiz yönetiminde maalesef barajın çok çok altında seyrediyor." ifadelerini kullanıyor.

Ümmet Kandoğan, oylamadan sonra Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün kendisine birlikte hareket etme teklifinde bulunduğunu; ancak bunu geri çevirdiğini vurguluyor. Sebebini ise şöyle izah ediyor: "Ben demokratik bir tavır sergiledim. Dayatmalara karşı çıktığımı ifade ettim. Partime rağmen gidip orada oy kullandım. Bütün bunları yaptıktan sonra milletvekili olabilme arzusuyla değişik partilerin kapısında olmak bana yakışmazdı."

Meclis'e gittiği için partiden ihraç edilmesini de değerlendiren Ümmet Kandoğan, kendisinden savunma alınmamasına kızgın. İhraç kararının henüz tebliğ edilmediğine işaret eden Kandoğan, şöyle devam ediyor: "Onlarca defa Ağar'a çağrıda bulundum. 'Eğer ihraç ettiyseniz, gönderin kararı göreyim. Ümmet Kandoğan'ı niçin ve hangi sebeple ihraç ettiğinizi ben ve kamuoyu merak ediyor.' dedim. Bugüne kadar cevap alamadım. Ancak ben Ümmet Kandoğan olarak bu işin peşini bırakmayacağım. Zaten 22 Temmuz akşamı Ağar, o koltukta oturamayacak."

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious