Ümraniye'de 'Tantavi coşkusu' başladı!

Ümraniye'de 'Tantavi coşkusu' başladı!.18248
  • Giriş : 03.07.2008 / 21:06:00

Geleneksel Tantavi Festivali, bu yıl 15. kez kültür ve sanat coşkusuna ev sahipliği yapacak. Tiyatrodan sinemaya, oyunlardan konserlere kadar birçok etkinlik Tantavi Festivali’nde Ümraniyelilerle buluşacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ümraniye Belediyesi tarafından düzenlenen Geleneksel Tantavi Festivali, bu yıl 15. kez Ümraniyelileri Tantavi Parkı’nda buluşturdu. Festivalin açılışında coşku ve eğlence doruktaydı.

Her yıl geleneksel olarak düzenlendiği Tantavi Festivali ile Ümraniyelileri kültür sanatla buluşturan Ümraniye Belediyesi, bu yıl 15. sini gerçekleştirdiği festivalin açılışını büyük bir törenle yaptı. Tantavi Parkı’nda yapılan törene Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can’ın yanı sıra Ümraniye Kaymakamı Mehmet Ali Yıldırım, AK Parti Ümraniye İlçe Başkanı Ahmet Poyraz, Ümraniye Belediye Başkan Yardımcıları, İlçe Milli Eğitim Müdürü İlyas Tekin ve Belediye Meclis üyeleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

BAŞKAN CAN: ‘ÜMRANİYE KÜLTÜR SANATIN ADRESİ OLDU’

Törende bir konuşma yapan Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, göreve geldikleri günden bugüne Ümraniye’yi İstanbul’a yakışır bir ilçe konumuna getirmeye çalıştıklarını söyledi. 4 yıllık zaman diliminde hem klasik belediyecilik hizmetleri hem de sosyal alanlarda yapılan hizmetlerle bu amaçlarına ulaştıklarını kaydeden Başkan Can, ‘Ümraniye artık kültür sanatın adresi oldu’ dedi. Başkan Can sözlerini şöyle sürdürdü: Şimdi geleneksel hale getirdiğimiz Tantavi Kültür ve Sanat Festivali’nin 15. sinin açılışını gerçekleştiriyoruz. Bu yıl sinema, tiyatro oyunları, konserler ile ikincisini düzenleyeceğimiz ödüllü Açık Hava Satranç Turnuvası ve ilk kez düzenleyeceğimiz ödüllü Açık Hava Okuma-Yazma Okulu ile Tantavi Parkı’nı hem bir şenlik hem de bir eğitim ortamına dönüştürüyoruz. Hızla gelişen ve değişen Türkiye’miz de, 2010 Avrupa kültür başkenti seçilen İstanbul’umuzun bu seçkin ilçesinde, istiyoruz ki okuma yazma bilmeyen vatandaşımız kalmasın. Böylelikle bu yıl ki Tantavi Kültür ve Sanat Festivalinde geçen sene Ülkemizde bir ilk olan Açık Hava Kütüphanesinde olduğu gibi, Açık Hava Okuma-Yazma Okulumuzla da yine eğim ve öğretime, yine bilgiye vurgu yapıyoruz.

Yapılan konuşmaların ardından festivalin açılışına geçildi. Festivalin açılış kurdelesini Başkan Hasan Can ve Ümraniye protokolünün önde gelen isimleri ve bazı davetliler birlikte kesti.

AÇIK HAVA ETKİNLİKLERİ BÜYÜK İLGİ GÖRÜYOR

Açılışı gerçekleştirilen 15. Geleneksel Tantavi Kültür ve Sanat Festivali’nde konserler, tiyatro oyunları, sinema filmleri, ödüllü yarışmalar ve çok sayıda etkinlik yer alıyor. Açık Hava Okuma-Yazma Okulu da dahil olmak üzere diğer etkinliklerde de katılımın oldukça yoğun olduğu festivalde bu yıl ikincisi gerçekleştirilen Açık Hava Satranç Turnuvası ise genç yaşlı her kesimden büyük ilgi gördü. Festivalin ilk günü sünnet şöleni ile start aldı. Sünnet ettirilen 1.500 e yakın çocuk ve aileleri, ateş yutan adam tahta bacak, illüzyon gösterileri, palyaço ve tiyatro gösterimiyle doyumsuz bir eğlence yaşadı. Ayrıca şölen sonunda Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can her bir çocuğa bir kol saati hediye ederek bu mutlu günlerinde çocukların ve ailelerinin sevinçlerine ortak oldu.

Açılışın ardından birlikte Tantavi Parkı'nı gezen davetliler çocuklar ve vatandaşlarla uzun süre sohbet ettiler. Festivalin ilk gününün akşamı Minik Dualar grubuda bir konser verdi. Yoğun bir kalabalığın izlediği konserde ezgilerini seslendiren minik yorumcular dinleyicilerden büyük ilgi gördü.

Düzenledikleri kültürel ve sanatsal hizmetlerle Ümraniye’yi kültür-sanat merkezine dönüştürdüklerini söyleyen Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, ‘Ümraniye artık kültür sanatta bir marka haline geldi’ dedi. Başkan Can şunları söyledi:

‘Her yıl geleneksel olarak düzenlediğimiz şiir, hikâye ve resim yarışmalarıyla genç ve yeni yetenekleri ödüllendiriyoruz. Kültür merkezlerimizde gerçekleştirdiğimiz etkinliklerle 7’den 70’e, bütün Ümraniyelilere bu ilçede yaşıyor olmanın ayrıcalığını yaşatıyoruz. Tantavi Festivali’ni her yıl bambaşka bir coşkuyla kutluyoruz. Bu yıl yine Ümraniyelileri Tantavi Festivali’nde sinema, tiyatro, müzik ve diğer etkinliklerle buluşturacağız. Bu yıl yetişkin vatandaşlarımıza yönelik okuma yazma kursları ihtiva eden bir Açık Hava Okulu kurduk. Yine düzenlediğimiz Ödüllü Satranç Turnuvası’nda bu yıl da başarılı olanlara ödül ve hediyelerini vereceğiz. Değerli sanatçılarımızın sahne alacakları birbirinden güzel konserlerimiz olacak. Tantavi Festivali bu yıl yine Ümraniyelileri kültüre, sanata, eğlenceye doyuracak.’

Festival, 29 Haziran Pazar günü başlayacak ve 26 Temmuz’da ödül töreninin yapılmasıyla sona erecek

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious