Ümraniye'de taşlı sopalı yıkım gerginliği

Ümraniye'de taşlı sopalı yıkım gerginliği.13150
  • Giriş : 29.11.2007 / 14:23:00

İstanbul Ümraniye'de kaçak yapı yıkımı sırasında olaylar çıktı. Taş ve sopaların da kullanıldığı kavgada, bazı görevliler ile daire sahipleri yaralandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Ümraniye Yenidoğan beldesinde biri 8, diğerleri 16 katlı 3 binanın kaçak katlarının yıkımı için sabah saat 06.30 sıralarında harekete geçti.

Yaklaşık 200 zabıta panzerler desteğindeki 500 jandarma ile bölgeye geldi. Yıkım sırasında binada çalışanlar ekiplere engel olmaya çalıştı. Gerginlik havanın aydınlanmasıyla daha da arttı.

Yıkım sonrası, otobüs ve minibüslerine binerek uzaklaşmak isteyen zabıta görevlileri ile kendilerini taşlayan daire sahipleri arasında kavga başladı. Taş ve sopaların da kullanıldığı kavgada, bazı görevliler ile daire sahipleri yaralandı.

Çıkan arbede, jandarmanın müdahalesiyle yatıştırıldı. Daha sonra zabıta ve jandarma ekipleri bölgeden ayrıldı.

Belediye başkanının arabası taşlandı

Ekiplerin gitmesinin ardından yaklaşık 500 metre uzaklıktaki Yenidoğan Belediyesi'ne giden bir grup, taş attıkları belediye binası ile belediye başkanının makam aracının camlarını kırdı.

Olaylara ilişkin basın mensuplarına açıklama yapan Yenidoğan Belediye Başkan Yardımcısı Mithat Çolak, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı yıkımın doğru olmadığını ifade ederek, "Bu yıkım bize bile haber verilmedi. Binanın ruhsatı ve kat irtifakı mevcuttur. Binanın yıkılması için herhangi bir gerekçe yoktur. Zaten bu konudaki dava da devam etmektedir" dedi.

İki belediye arasında anlaşmazlık

Yenidoğan Belediyesi'nin avukatı Mustafa Ahmet Barlık da İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin, mahkemeye, bu binanın 5 katını yıkacağını beyan ettiğini ancak kendi avukatlarının yaptığı savunmaya da uygun olmayarak binanın tamamına zarar verdiğini ifade etti.

Ortada hukuksal bir durumdan daha farklı bir olay olduğunu savunan Barlık, "Yenidoğan beldesinin yakınlarında daha fazla katlı ve kaçak katlı binalar var. İstanbul'da 100 binlerce ruhsatsız bina var ancak nedense Yenidoğan'daki ruhsatlı binalar yıkılmak isteniyor. Büyükşehir Belediyesi bu binaya verdiği zararı bir şekilde tazmin etmekle yükümlüdür" dedi.

Öte yandan, söz konusu kompleksin fazladan yapılan katları, 22 Kasım'da zabıta ekiplerince yıkılmak istenmiş ancak daire sahiplerinin tepkisi üzerine yıkım gerçekleştirilememişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious