Ümraniyedeki el bombası Cumhuriyet'e atılanla aynı mı?

  • Giriş : 13.06.2007 / 16:55:00
  • Güncelleme : 13.06.2007 / 19:08:32

Ümraniyede ele geçirilen el bombaları Cumhuriyet gazetesine atılanlarla aynı olduğu iddia edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ümraniye'de dün yapılan operasyonla ele geçirilen 27 adet el bombasının Danıştay Saldırısı öncesinde Cumhuriyet Gazetesine atılan el bombalarıyla aynı marka oldukları öğrenildi. Operasyonda gözaltına alınan ev sahibi Mehmet D., Mehmet D:'nin yiyeni Ali Y. ve el bombalarının sahibi olduğu kaydedilen emekli astsubay Oktay Y.'nin Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ndeki sorguları devam ediyor.

Edinilen bilgiye göre, bir ihbarı değerlendiren Ümraniye Asayiş Büro Ekipleri ile Terörle Mücadele Şube Ekipleri, dün akşam saatlerinde Çakmak Mahallesi'nde bulunan bir gecekonduya operasyon düzenlendi. Gecekonduda arama yapan ekipler, evin çatısında 30-40 cm uzunluğundaki bir sandık içerisinde gizlenmiş 27 adet el bombası, TNT kalıpları ve fünyeler buldu. operasyonda gecekondunun sahibi 1973 Of doğumlu Mehmet D. ile yiyeni Ali Y. gözaltına alındı. Gaz istasyonu sahibi olduğu kaydedilen Mehmet D.'nin ifadesi doğrultusunda emekli astsubay Oktay Y. gözaltına alındı. Özel Harp Dairesinde görevli iken taammuden emekli olduğu kaydedilen Oktay Y.'nin evinde yapılan aramalarda 4 adet silah ele geçirildi. Emniyete getirilerek sorgulanan zanlılardan Oktay Y.'nin el bombalarının kendisine ait olduğunu kabul ettiği ve el bombalarını Hastal Kışlasının yanındaki çöplükten topladığını söylediği ileri sürüldü.
Öte yandan ele geçirilen el bombalarının Danıştay Saldırısı öncesinde Cumhuriyet Gazetesine atılan el bombalarıyla aynı marka oldukları iddia edildi. Gözaltındaki zanlıların Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ndeki sorgusu devam ediyor.

El bombalarının sahibi olduğu ileri sürülen Oktay Y. Muzeffer T. ile ilişkili olduğu iddia edildi

Ümraniye'de ele geçirilen el bombalarının sahibi olduğu iddia edilen Oktay Y. 'nin Kuvvai Milliye Derneği'nin Kurucular Kurulu Üyesi, Büyük Hukukçular Birliği üyesi ve Danıştay saldırısının kilit isimlerinden Muzaffer Tekin'in 10 yıllık arkadaşı olduğu ortaya çıktı. Emniyette sorgulanan zanlılardan Ali Y.'nin polise verdiği ilk ifadede Mehmet D. ile emekli ast subay Oktay Y.'nin sık sık bir araya geldiklerini ve seçim öncesinde önemli bir kişiye saldırıda bulunacaklarını söylediği iddia edildi.
Edinilen bilgiye göre Trabzon Jandarma İhbar Hattı'na gelen İstanbul'da bulunan bir evde bolmiktarda palayıvı madde bulunduğu ihbarı geldi. Harekete geçen Tranzon Jandarma Komutanlığı ihbarı İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne bildirdi. Üsküdar Çakmak Mahallesi Güngör Sokak'ta bulunan bir gecekonduya yapılan baskında gecekondunun sahibi Mehme D., Mehmet D.'nin yiğeni Ali Y. gözatına alındı. yapılan aramalarda, gecekondunun çatı katına gizlenmiş, 27 adet el bombası, TNT kalıpları ve fünyeler bulundu. Emniyette sorgulanan zanlıların el bombası ve patlayıcıların emekli astsubay Oktay Y.'ye ait olduğunu söylemesi üzerine, Oktay Y. güvenliğini üstlendiği bir sosyete mekanında gözaltına alındı. Oktay Y.'nin evinde yapılan aramada ise 4 adet silah ele geçirildi. Emniyete getirilerek sorgulanan Oktay Y. ifadesinde el bombalarının kendisine ait olduğunu söylediği, Hastal Kışlasının çöplüğünden topladığını belirttiği ileri sürüldü. Emniyette sorgulanan Mehmet D.'nin yiğeni Ali Y'nin de ifadesinde, Oktay Y. ile Mehmet D.'nin sık sık bir araya geldiklerini ve seçim öncesinde bombalama eyemi yapacaklarını söylediği kaydedildi.
Öte yandan ele geçirilen el bombalarının Danıştay Saldırısı öncesinde 2006 yılı mayıs ayında Cumhuriyet Gazetesinin Şişli'de bulunan binasına atılan el bombaları ile aynı olduğu ileri sürüldü. Gazete binasına atılan el bombalarıyla aynı marka ve özelliklere sahip olduğu ileri sürülen el bombaları kriminal incelemeye alındı.
El bombasının sahibi olduğu iddia edilen emekli Astsubay Oktay Y. hakkındaki bilgiler de netleşmeye başladı. Avukat Kemal Kerinçsiz'in başkanlığını yaptığı Büyük Hukukçular Birliği üyesi Oktay Y.'nin Birliğin düzenlediği bir çok protesto gösterisine katıldıktan sonra Başkan Avukat Kemal Kerinçsiz ile görüş ayrılığına düştüğü, Kuvvai Milliye Derneği'nin kurucaları arasında yer aldığı ortaya çıktı. Orhan Pamuk hakkında açılan davalara ve protesto gösterilerine de katılan Oktay Yıldırım, Danıştay saldırılarının kilit ismi olarak gösterilen Yüzbaşı Muzaffer Tekin'in yakın arkadaşlarından. Tekin'in Kadıköy Kuşdili Caddesi üzerindeki bürosunu basın mensuplarına açan ve burada açıklama yapan Oktay Y. , Tekin'in ve onun gibi düşünenlerin komployo kurban gittiklerini iddia etmişti. Oktay Y., "Muzaffer Tekin, vatanını ve milletini seven bir insandı. Danıştay'a yönelik silahlı saldırıda kilit isim olarak gösterilmesi onu çok üzdü. Ben adım gibi eminim ki o bu suçlamaları kendisine yediremediği için intihar etmek istedi. O sırada yanında silah olsaydı kesinlikle hayatına son vermiş olacaktı. " ifadelerini kullanmıştı.
Orhan Pamuk hakkında 301. maddeden açılan davalara da katılan Oktay Y., Pamuk hakkında istenen tazminat davasının reddedilmesinden sonra Büyük Hukukçular Birliği Üyesi olarak bir basın açıklaması yapmıştı. Oktay Y. buradaki açıklamasında, "Orhan Pamuk verilen bu kararla haklılanmıştır. Ululanmıştır." ifadelerini kullanmıştı. Ayrıca Oktay Y.'nin 2006 yılında Beyazıt Meydanı'nda emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün de katıldığı terörü protesto eylemine katıldığı ve bir konuşma yaptığı belirlendi.
Ümraniye'de dün yapılan operasyonla ele geçirilen ve Oktay Y.'ye ait olduğu iddia edilen 27 adet el bombasının, Danıştay saldırısı öncesinde Cumhuriyet Gazetesi'ne atılan el bombalarıyla aynı marka oldukları belirtildi. Operasyonda gözaltına alınan ev sahibi Mehmet D., Mehmet D.'nin yeğeni Ali Y. ve el bombalarının sahibi olduğu kaydedilen emekli astsubay Oktay Y.'nin Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ndeki sorguları devam ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious