Umuda yolculuk Enez'de son buldu

Umuda yolculuk Enez'de son buldu.10188
  • Giriş : 24.10.2008 / 10:57:00

Yunanistan'a giderken bindikleri teknenin batması sonucu 2 kardeşi ile yengesini kaybeden Iraklı genç kız, büyük hayallerle başlayan ancak faciayla son bulan yolculuğu anlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yunanistan'a giderken bindikleri teknenin batması sonucu 2 kardeşi ile yengesini kaybeden Iraklı genç kızın da aralarında bulunduğu 3 kaçak, Edirne'deki Tunca Barınma Merkezi'ne getirildi.

Barınma merkezindeki kaçaklardan Rondik Asmet (21), AA muhabirine yaptığı açıklamada, daha iyi şartlarda yaşamak için kardeşleri ve yengesiyle Yunanistan üzerinden Belçika'daki ağabeyinin yanına gitmeyi planladıklarını ancak büyük hayallerle çıktıkları yolculuğun kötü sonuçlandığını söyledi.

Asmet, Türkiye'ye yasal yollarla geldiklerini ancak Yunanistan'a gitmek için vize alamadıklarını, bu nedenle insan kaçakçılarıyla bağlantı kurduklarını bildirdi.

Belçika'ya gitmek için insan kaçakçılarına kişi başı yaklaşık 6 bin dolar ödediklerini, teknede kendisiyle birlikte 2'si kardeşi, 1'i yengesi olmak üzere toplam 11 kişi olduklarını ifade eden Iraklı genç kız Asmet, ''Şimdi ne yapacağımı bilmiyorum. İki kardeşim ve yengem boğularak öldü. Keşke böyle bir şeye hiç kalkışmasaydık. Annem ve Babam Irak'ta, kardeşlerimi öldüğünü bilmiyorlar. Büyük hayallerle çıktığımız yolculuk, kardeşlerimin ve yengemin ölmesiyle son buldu'' dedi.

Asmet, yoksulluk ve savaşın Irak'ı yaşanmaz hale getirdiğini, bu nedenle birçok kişinin ülkesinden ayrılarak Avrupa'ya gitmek için yollara düştüğünü kaydetti.

Kazadan kurtulan diğer Iraklı Walit Fatah ise arkadaşıyla Irak'tan Almanya'ya gitmek için yola çıktıklarını, arkadaşının batan teknede hayatını kaybettiğini söyledi.

Nasıl sağ kurtulduğunu hatırlamadığını ifade eden Fatah, olay gecesini şöyle anlattı:

''İstanbul'dan bizi kamyonete bindirdiler. 3-4 saatlik yolculuk sonunda köye indik. Bizi eve götürdüler. Daha sonra bir kişi bize akşam olmasını beklediklerini söyledi. Akşam olunca evden çıktık ve tekneye bindik. 10 kişiydik. Bir de tekneyi kullanan kişi vardı. Tekne bir anda su almaya başladı. Bir süre sonra gözümü açtığımda etrafımızda askerler vardı. Arkadaşlarımızın bir kısmı boğularak ölmüştü.''

-''YOLCULUK GENELDE HÜSRANLA SONUÇLANIYOR''-

Irak'tan Avrupa ülkelerine kaçmak isteyen kişilerin Türkiye'ye yasal yollardan girdiğini ifade eden Fatah, ''Türkiye'ye gelen birçok kişi Yunanistan vizesi alamadığı için kaçak yollardan gitmek istiyor. Büyük hayallerle başlanan yolculuk, genelde hüsranla sonuçlanıyor. Arkadaşlarımızın çoğu ya yakalanıyor ya da nehirde boğuluyor. Daha önce de Hollanda'ya kaçak gitmek isteyen bir arkadaşım vardı. Bir daha haber alamadık'' dedi.

Edirne'nin Enez ilçesinde kaçakları taşıyan teknenin 4 gün önce batması sonucu hayatını kaybeden 5 kaçağın cesedi, Enez jandarma ekiplerince 1. derece askeri yasak bölgede bulunmuştu.

Cesetlerin bulunduğu yerde 1. Hudut Tabur Komutanlığı görevlilerince yakalanan Irak uyruklu kaçaklar Walit Fatah, Sam Shaker ve Rondik Asmet'e cesetler gösterilmiş, kaçaklar, cesetlerin, birlikte Yunanistan'a giderken batan teknedeki yakınlarına ve arkadaşlarına ait olduğunu söylemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*