Umudun adı: Kuzey Irak petrolü

Umudun adı: Kuzey Irak petrolü.10455
  • Giriş : 01.06.2009 / 14:29:00

Irak'ın kuzeyindeki petrolün, Kerkük-Yumurtalık Petrol Boru Hattı ile Ceyhan'a sevkıyatına başlanacak olması, ekonomik canlılık kazandıracağı için yöre insanını umutlandırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AA muhabirinin yetkililerden aldığı bilgiye göre, 35 milyon ton yıllık taşıma kapasitesine sahip Kerkük-Yumurtalık Petrol Boru Hattı, 1976 yılında işletmeye alınmış ve ilk tanker yüklemesi 25 Mayıs 1977'de yapılmıştı.

1983 yılında başlayıp 1984 yılında tamamlanan 1. Tevsi Projesi ile hattın kapasitesi yılda 46,5 milyon tona yükseltilmişti. Ardından 1987 yılında işletmeye alınan hat ile de yıllık kapasite 70,9 milyon tona ulaşmıştı.

Toplam 1876 kilometre uzunluğundaki petrol boru hattı, ABD'nin Irak'a yönelik operasyonunu başlatmasıyla kapatılmış ve 13 Ağustos 2003 tarihinde yeniden petrol pompalanmaya başlanmıştı.

Halen, günde 1 milyon 600 bin varil kapasiteli Kerkük-Yumurtalık Petrol Boru Hattı'ndan 400-450 bin varil petrol taşınıyor. Irak'ın kuzeyinden bugünden itibaren günde 60 bin varil petrolün pompalanmaya başlanmasıyla birlikte kapasitenin 500 bin varile ulaşması bekleniyor.

''RAFİNERİ YAPIMINA BİR AN ÖNCE BAŞLANMALI''

Ceyhan Ticaret Odası Başkanı Ali Duru, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Irak'ın kuzeyinden ilk etapta 40 bin, ardından ise günde 60 bin varil petrol sevkıyatının yapılmaya başlanmasının hem Ceyhan hem de Türkiye açısından sevindirici bir gelişme olduğunu söyledi.

Duru, Ceyhan'a Irak'tan sevkıyatın tam kapasiteye ulaşılması durumunda yılda 70, Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Hattı'ndan 50, Boğazlar'daki petrol trafiğini hafifletmek için geliştirilen Samsun-Ceyhan Petrol Boru Hattı Projesi'nin devreye girmesi halinde 70 milyon ton olmak üzere yaklaşık 190 milyon ton varil petrol aktarımının hedeflendiğini bildirdi.

Pompalanacak miktarın dünya petrollerinin yüzde 7'sine tekabül edeceğini ve bunun da çok büyük bir rakam olduğunu belirten Duru, ''Böylece, Türkiye'nin dünya enerji piyasasındaki önemi artacak ve stratejik bir ülke konumuna geleceğiz. Tüm bu gelişmeler göz önüne alınarak yörede petrol rafinerilerinin yapımına bir an önce başlanmalı. Yöreye ekonomik canlılık kazandıracak gelişmeler, yöre insanı için de umut oluyor'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*