Umut, 4 kişiye umut oldu

  • Giriş : 12.12.2006 / 00:00:00

Burdur'da motosikleti ile seyir halindeyken geçirdiği kaza sonucu yaşamını yitiren Umut Aydar'ın organları 4 kişiye nakledildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Burdur'da oturan 24 yaşındaki Umut Aydar, 28 Kasım'da bir kamyonla çarpışması sonucu ağır yaralandı. Burdur Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alınan Umut Aydar, 13 gün boyunca yoğun bakımda tutuldu. Doktorlar bu süre zarfında sağlık durumu daha da kötüye giden Aydar'ın her an beyin ölümünün gerçekleşebileceğini yakınlarına bildirdi. Umut'un organları ile başka kişilerin yaşamını kurtarabileceğini yakınlarına anlatan doktorlar, olumlu cevap aldı. Babasını daha önceden kaybeden Umut Aydar'ın annesi Ülkü Aydar ve amcası Mümtaz Aydar, organ nakli konusunda onay verdi. Beyin ölümü yaklaştığı anlaşılan Aydar, tam donanımlı bir ambulans ile 10 Aralık'ta Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk edildi. Aydar'ın hayata döndürülme çabaları burada da sonuç vermeyince ailesinin izni ile organlarından karaciğer, 2 böbrek ve korneası yapılan ameliyat ile alındı.

Umut'un amcası Mümtaz Aydar, ailecek toplantı yaparak organ nakli konusunda karar aldıklarını açıkladı. Umut'un cenazesinin yarın öğlene doğru Burdur'da olacağını bildiren Mümtaz Aydar, yiğeninin organlarının başka hastalarda hayat bulacağını aktardı.

İl Sağlık Müdürü Mevlüt Yaman ise insanların organ bağışı konusunda daha hassas davranmasını isteyerek, "Doktorlarımızın çabaları ve ailenin duyarlılığı ile umutla organ bekleyen 4 hasta sağlığına yeniden kavuşacak. Burdur'da organ bağışı konusunda çalışmalar yaptık. Bunun güzel meyvelerini de alıyoruz." diye konuştu.

"BURada DUR çünkü burası Burdur. Hayırseverler burada bolca bulunur." diyen Vali Mustafa Rasih Özbek de, organ bağışının güzelliklerinden bahsetti. Türkiye'de yüzlerce hastanın organ beklediğini ve bu yüzden zor günler geçirdiğini hatırlatan Özbek, "Umut kardeşimiz başka insanlara umut oldu. Bu zor kararı veren ailesine minnet borçluyuz." şeklinde konuştu.

Özbek, eşi Zehra Özbek'in perşembe günü tüm sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile birlikte organ bağışı ile ilgili kampanya başlatacağını da sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious