Umut 'Nokta'lanmadı

  • Giriş : 22.04.2007 / 00:00:00

Nokta'nın Genel Yayın Yönetmeni Alper Görmüş, derginin yayınının "resmen" durdurulduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

"Bir gün Nokta yayınına devam edecekse, göreceksiniz aynı şekilde devam edecek'' diyen Görmüş, demokrasi sözünü ağzından düşürmeyen siyasetçilerin hiçbirinin derginin uğradığı baskına ilişkin tek bir cümle etmediğini söyledi

Darbe günlükleri ve andıç haberlerinin ardından polis baskınıyla gündeme gelen Nokta dergisinin Genel Yayın Yönetmeni Alper Görmüş, derginin yayınının sahibi tarafından durdurulduğunu belirterek, ''Bunun süresi yok. Kapatıldı da diyebiliriz'' dedi. Görmüş, Nokta'nın Bakırköy'deki merkezinde düzenlediği basın toplantısında sözlerine "Nokta dergisinin yayınının durdurulduğunu artık ‘resmen' de söyleyebilirim" diye sözlerine başladı.

BASKIDAN SÖZ ETMEDİ

Görmüş, "Nokta, baskılar nedeniyle mi kapatıldı?" sorusununun muhatabının kendisi olmadığına işaret ederek, şunları söyledi: "Kapatma kararını veren irade ben değilim, dolayısıyla sorunun doğrudan muhatabı da ben değilim, fakat gözlemlerimi ve sezgilerimi aktarmakta bir sakınca görmüyorum. Nokta'nın sahibi Ayhan Durgun bana iktisadi ya da siyasi somut bir baskıdan hiç söz etmedi. Fakat son bir ayda belirgin bir tedirginlik ve endişe içinde olduğunu fark etmemek olanaksızdı. Nasıl olmasın ki? Bu ülkenin ‘demokrasi' sözcüğünü ağızlarından düşürmeyen siyasetçilerinin biri bile Nokta'nın uğradığı baskına ilişkin tek bir cümle etmemişken, onun kendisini sanki ‘normal' bir ülkede yaşıyor, sanki ‘normal' bir ülkede dergi yayımlıyor gibi hissetmesi mümkün müdür? Ben, böyle bir karar verdi diye onu kınama hakkına sahip olduğumu düşünmüyorum, ne de başkalarının böyle bir hakkının olduğunu." Görmüş, derginin tekrar yayın hayatına devam etmesi yönünde umudu olduğunu da dile getirerek, ''Yayın hayatına devam ederseniz bundan sonra elinize böyle bir belge geldiğinde yayınlamakta çekince gösterecek misiniz?'' sorusuna karşılık, ''Bizim bildiğimiz gazetecilik bu. Bir gün Nokta yayınına devam edecekse, aynı şekilde devam edecek. Ben iyimserim devam edeceğiz. Öyle bir his var içimde'' diye konuştu. ''Hedef gösterildiklerini düşünüp düşünmediklerinin'' sorulmasına karşılık Görmüş, ''Hedef gösterilmedik. Tehdit mektubu almadık'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious