Umut Oran: "CHP piyonluktan kurtulmalı"

Umut Oran:
  • Giriş : 22.04.2008 / 13:25:00

CHP Genel Başkan adayı Umut Oran, ''34 yıldır muhalefette olan CHP'nin artık seyircilikten çıkıp oyunculuğa, söylemden çıkıp eyleme geçmesi ve piyon değil, aktif olması gerekiyor'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

CHP Genel Başkanlığı için adaylığını açıklayan Umut Oran, ''34 yıldır muhalefette olan CHP'nin artık seyircilikten çıkıp oyunculuğa, söylemden çıkıp eyleme geçmesi ve piyon değil, aktif olması gerekiyor'' dedi.

Oran, CHP Büyük Kongresi öncesi parti delegelerinin desteğini almak üzere İzmir, Manisa ve Aydın illerini kapsayan gezisi öncesi, İzmir Adnan Menderes Havalimanı VIP Salonu'nda basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında, eski Devlet Bakanlarından Fikret Ünlü ile Abdülkadir Ateş, Engin Altay, Eşref Erdem ve Hamza Kırmızı'nın eşlik ettiği Oran, adaylık çalışmaları kapsamında gerçekleştirdiği geziyle İzmir, Manisa ve Aydın CHP teşkilatlarıyla görüşmelerde bulunacağını bildirdi.

Oran, CHP'de genel başkanlığa aday olmasının gerekçelerini, şu sözlerle ifade etti:

''Türkiye uçurumun kenarında. Mali açıdan batıyoruz. Toplum sosyal patlama aşamasında. Toplumun laiklikle Siyasal İslam arasına sıkıştığı durumda CHP çözüm üretemiyor. CHP'nin ülkeyi karanlıktan çıkarması için iktidar koltuğuna oturmayı hedeflemesi, AKP'yi de muhalefet koltuğuna oturtması lazım. 34 yıldır muhalefette olan CHP'nin artık seyircilikten çıkıp oyunculuğa, söylemden çıkıp eyleme geçmesi ve piyon değil, aktif olması gerekiyor.''

-''İDEOLOJİK DEĞİŞİME İHTİYAÇ VAR''-

CHP'de merkezle örgüt arasında kopukluk bulunduğunu ve bu hedeflere ulaşılabilmesi için parti içi kucaklaşmayı sağlamaları gerektiğini ifade eden Umut Oran, aynı zamanda partide ideolojik bir değişime ihtiyaç olduğunu söyledi.

''Sosyal demokratlık, solculuk bizim DNA'mızda var'' diyen Oran, ''Evrensel demokrasiyi getirip, ekonomik kalkınmayla taçlandırmamız lazım. İdeolojik değişime ihtiyaç var. CHP'yi 2011'de iktidar yapıncaya kadar mücadeleye devam edeceğiz. Değişim vizyonuyla yola çıktım'' dedi.

Oran, bir soru üzerine CHP'de genel başkan adaylığı için parti tüzüğünde yer alan delegelerin yüzde 20'sinin desteğini alma şartını da değerlendirirken, ''Biz başta da aritmetik olarak baraj sorunumuz olmadığını görerek yola çıktık'' dedi.

Oran, diğer adaylarla iş birliğine gitmesinin söz konusu olup olmadığının sorulması üzerine de vizyonlarının belli olduğunu ve bu çerçevede olduğu sürece herkesle ve diğer adaylarla görüşmeye hazır olduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious