Umut Oran: "CHP yönetimi ülkeyi kaosa kilitledi"

Umut Oran:
  • Giriş : 17.04.2008 / 18:15:00
  • Güncelleme : 17.04.2008 / 19:02:38

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan adayı Umut Oran, CHP yönetiminin ülkeyi kaosa kilitlediğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

HP'den istifa eden milletvekili ve CHP'li eski bakanlarla Güneydoğu turuna çıkan Oran, CHP yönetimine Diyarbakır'dan göndermelerde bulundu.

Oran, "Geldiğimiz noktada CHP bu yönetimle, bu anlayışla sorunların çözümü için alternatif üretemediğini, ülkeyi kaosa farklı bir açıdan kilitlediğini görüyoruz." dedi.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası(DTSO) Başkanı Mehmet Kaya'nın davetlisi olarak Diyarbakır'a gelen Oran, kentteki sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya geldi. DTSO toplantı salonunda açıklamalarda bulunan Oran, Diyarbakır'a sürekli gelip gittiğini ancak bu seferki gelişinin biraz farklı olduğunu söyledi.

Kendisinin de bir sivil toplum kuruluşunun başında olduğunu anlatan Oran, "Bu benim Diyarbakır'a geldiğim ziyaretlerden belki en farklı olanı. CHP Genel Başkan adayı olarak geliyorum. Aslında yaptığımız şey çok farklı değil. Sivil toplum kuruluşları bir araya geldik. Bundan sonra siyaset hayatımı da yine sivil bir anlayışla sürdürmek istiyorum. Biz sivil toplum kuruluşları olarak her partiye eşit mesafede duruyoruz. Sık sık bölgeye geliyorum. En son GAP Kalkınma Platformu'nda bölgeye bir teşvik projesi hazırladık." diye konuştu.

Türkiye'nin bir sorunu olduğunu bunun göz ardı edilemeyeceğini anlatan Oran, "Bugün geldiğimiz noktada baktığımız zaman Adalet ve Kalkınma Partisi cari açığı 20 kat artırdı. Enflasyon son iki yıldır yüzde 2 bir sapma içerisinde. Teşvik ve kalkınma politikalarını görüyoruz. Sonuç olarak 4 yıl önce bizim kendilerine ülke menfaati için takdim ettiğimiz teşvik yasası içinden çıkılmaz hale geldi. Sosyal problemlerimiz devam ediyor. Güneydoğu'daki terörün dışında kimlik sorunumuz devam ediyor. Bunları gündeme getirmeden Türkiye'yi değerler üzerinden siyaset yaparak nerdeyse geri dönülmez bir yola koydular." şeklinde konuştu.

Amaçlarının demokrasinin sürdürülebilir olmasını sağlamak olduğunu anlatan Oran, bu işin yolunun da siyasetten geçtiğini bildiği için aday olduğunu kaydetti.

Oran şöyle devam etti: "Biz CHP için yola çıktık. Bu hedefteki ilk durağımız Güneydoğu illeri oldu. 3 günde 13 il gezeceğiz. Önceliğimiz bu bölge oldu. Nedeni ise bölgenin sorunlarının gündeme gelmesi ve CHP bu bölgeye bakışının artık değişmesi gerektiğini düşünmemiz. Buradaki sorun sadece Diyarbakır'ın değil hepimizin sorunudur. Bu sorunları çözmek için söylemler eyleme geçmelidir. Sahici radikal reformlar yapmamız gerekir. Buradaki vatandaşlarımızın bir kimlik sorunu. Bu sorunu erteleyerek çözemeyiz. Bölge için bir yol haritasına ihtiyacımız var. Ortak akılla toplumsal mutabakatla sorunları çözmemiz gerekiyor. Geldiğimiz noktada AK Parti'nin bunları hiçbir şekilde gerçekçi bir politikayla çözmeye çalışmadığını görmekteyiz. Aynı şekilde bugünkü CHP de bu yönetimle bu anlayışla yine bunların, bu sorunların çözümü için alternatif üretemediğini, ülkeyi bu kaosa farklı bir açıdan kilitlediğini görüyoruz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious