Unakıtan, 7 bin YTL tazminat kazandı

Unakıtan, 7 bin YTL tazminat kazandı.7906
  • Giriş : 06.02.2007 / 00:00:00

Bakan Unakıtan, “Unakıtan'ın Villalarına Jet Onay” başlıklı haberde, “kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu” iddiasıyla Tercüman Gazetesi aleyhine açtığı davada, 7 bin YTL tazminat kazandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Avukat Özkaya, daha önceki iddialarını tekrarlayarak, davanın kabul edilmesini talep etti. Özkaya, “Mahkemeye ulaşan resmi yazılardan da bilindiği üzere gazetede çıkan haberin gerçek dışı olduğu ortaya çıkmıştır” dedi.

Tercüman Gazetesi ve muhabiri Erhan Öztürk'ün avukatı Neslihan Öztürk Oral ise dava konusu yazıda hakaret teşkil edecek herhangi bir tabir bulunmadığını savunarak, Unakıtan'ın siyasi kişiliği nedeniyle eleştiriye açık olması gerektiğini söyledi. Oral, davanın reddedilmesini istedi.

Yargıç Mehmet Selim Kaya, davayı kısmen kabul ederek, Tercüman Gazetesi ve muhabiri Öztürk'ü, Maliye Bakanı Unakıtan'a, dava konusu haberin yayın tarihinden itibaren işleyecek yasal faiziyle birlikte 7 bin YTL manevi tazminat ödemeye mahkum etti.

DAVA KONUSU

Unakıtan'ın avukatı Ali Özkaya tarafından açılan davanın dilekçesinde, Tercüman Gazetesinde, 21 Nisan 2006 tarihinde “Unakıtan'ın Villalarına Jet Onay” başlıklı bir haber yayınlandığı belirtilmişti.

Dilekçede, söz konusu haberde, kısmen gerçek olan hususlara, “gerçek dışı ilaveler” yapılarak Unakıtan'ı suçlayıcı ve töhmet altında bırakan yayın yapıldığı savunulmuştu.

Unakıtan'ın “kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu” iddia edilerek, Tercüman Gazetesi ve muhabiri Erhan Öztürk'ten, 50 bin YTL manevi tazminat talep edilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious