Unakıtan, faiz arttırımını yerinde buldu

Unakıtan, faiz arttırımını yerinde buldu.7906
  • Giriş : 08.06.2006 / 00:00:00

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Merkez Bankasının faiz artırımına ilişkin kararı için, "Bana göre yerinde bir karar aldı. Kararını beğeniyorum, takdir ettim" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Enflasyonun düşürülmesi, büyüme, borç yapısının düzeltilmesi ve bütçe

açıkları konularında Türkiye'nin büyük kazanımlar elde ettiğini dile getiren Unakıtan, "Artık Türkiye, bu kazanımlarından geri dönemez. Bu kazanımların kalıcı olması lazım" dedi.

Bu kalıcılığı elde etmek için gerek Merkez Bankası'nın, gerek Maliye'nin, gerekse ekonomi yönetiminin, bir takım tedbirleri aldığını, almaya devam edeceğini dile getiren Bakan Unakıtan, "Bunlar normal şeylerdir. Mühim olan, Türkiye'nin bu kazanımlarının devamlılık arz etmesidir. Faiz artırımının, 2006 yılı için bütçeye etkisi fazla olmaz. Sadece değişken faizler vardır. Değişken faizlerdeki yükselişin etkisi olur, fakat bunlar fazla olmaz. Bütçe hedeflerinden sapma söz konusu değildir'' diye konuştu.

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, birkaç gün sonra Mayıs ayının bütçe sonuçlarını açıklayacağını belirterek, "Bütçe sonuçları da bizi fevkalade memnun eden sonuçlar çıkıyor. O zaman göreceksiniz ki bizim bütçe disiplini, artarak devam ediyor" diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın, 7 madelik öneri paketinde kendisinin görevden alınmasını istedirnin hatırlatılması üzerine Kemal Unakıtan, "Buna ilişkin bir yorumum olmaz. Gayet normal. Sayın Baykal bunu bir alışkanlık haline getirdi" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious