Unakıtan, Sosyal Güvenlik Tasarısının önemini vurguladı

Unakıtan, Sosyal Güvenlik Tasarısının önemini vurguladı.13133
  • Giriş : 14.03.2008 / 14:17:00

Unakıtan, Sosyal Güvenlik Tasarısının, Türkiye'nin geleceğini kazandıran önemli bir reform olduğunu ifade etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Sosyal Güvenlik Tasarısının, Türkiye'nin geleceğini kazandıran önemli bir reform olduğunu ifade etti.

Unakıtan, Vergi İletişim Merkezi (VİMER) ve Mükellef Hizmetleri Merkezinin açılış töreninin ardından gazetecilerin, çalışanların, Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısına karşı bugün gerçekleştirdikleri iş bırakma eylemine ilişkin sorusunu yanıtladı.

''Bizim arkadaşlarımız çalışıyor. Yavaşlatma yok bizde, Maliyede. Diğerlerini bilemiyorum. Biz mükelleflere de hizmet veriyoruz'' diyen Unakıtan, bu tasarının Türkiye'nin geleceğini kazandıran önemli bir reform olduğunu belirtti. Unakıtan, şunları söyledi:

''Bırakın sadece Türkiye'dekileri, yurtdışında Türkiye ile ilgilenenler bile (Türkiye, bu reformu yapabilecek mi acaba?) diye bakıyor. Dolayısıyla Türkiye olarak bizim muhakkak bu yapısal reformu yapmamız lazım. Evlatlarımıza daha iyi bir Türkiye kazandırabilmek, bırakabilmek için bugünümüzü ve yarınımızı daha iyiye getirebilmek için bu reformu yapmak lazım. İş durdurma değil, bundan dolayı mutlu olmamız lazım. O bakımdan meselelerimize lütfen günübirlik bakmayalım. Türkiye'nin geleceği önemlidir. Hepimiz bu memleketin içindeyiz, bu memleketin iyi olması hepimize fayda getirir.''

-TELEFONLARI BAKAN YANITLADI-

Bu arada Maliye Bakanı, VİMER ve Mükellef Hizmetleri Merkeziyle ilgili açılış konuşmalarının ardından, her iki merkezde de incelemede bulundu.

Bu sırada görevlilerden, uygulama hakkında bilgi alan Unakıtan, VİMER'de bir görevlinin masasına oturarak, kulaklık taktı ve Merkezi arayan bir vatandaşın telefonunu yanıtladı.

Çalan telefonu, ''Ben Maliye Bakanı Kemal Unakıtan buyurun, ben cevap vereyim verebilirsem eğer'' diye açan Unakıtan, vatandaşın, ''konut ve işyerinden elde ettiği kira geliri için ödeyeceği vergi tutarıyla'' ilgili sorusunu önündeki kağıda not aldı. Daha sonra da, gülerek, ''Ben, şimdi Gelir İdaresi Başkanını çağırıyorum. O cevap verecek'' dedi.

Unakıtan ve Gelir İdaresi Başkanı Mehmet Akif Ulusoy, telefondaki vatandaşın vergi miktarını birlikte hesapladılar. Bu sırada karşı tarafa, soruyorsunuz ama işi iyi biliyorsunuz. Tebrik ederim'' diyen Unakıtan, yine gülerek, ''İşte bakana sorarsanız, böyle çuvallıyoruz'' şeklinde konuştu.

Bu sırada, vergi rakamını da mükellefe aktaran Maliye Bakanı, ''Nihayet cevapladık. Uzman arkadaşlarımız olsaydı daha çabuk cevaplardı. Maliye Bakanına düştü'' dedi ve ''İyi günler'' dileğiyle telefonu kapattı.

Maliye Bakanı, çevresindekilerin, konuşmanın 4 dakika sürdüğünü hatırlatmaları üzerine de, ''4 dakika olacak gibi değil. Demek ki benim burada oturmamam lazım'' şeklinde espri yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious