Unakıtan, tarımda vergi indirimi isteğini reddetti

Unakıtan, tarımda vergi indirimi isteğini reddetti.5587
  • Giriş : 12.05.2006 / 00:00:00

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan kendisinden tarım sektöründe alınan yüzde 8'lik KDV'nin 1'e düşürülmesini isteyen Burdurlulara olumsuz yanıt verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan çeşitli açılışlar yapmak ve incelemelerde bulunmak üzere geldiği Burdur'da işadamlarının isteklerini dinledi. Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu'nda yapılan toplantıya Bakan Unakıtan'ın yanı sıra, Vali Can Direkçi, Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya, Burdur milletvekilleri Bayram Özçelik, Mehmet Alp, Ramazan Kerim Özkan, Ticaret Odası Başkanı Yusuf Keyik, Ticaret Borsası Başkanı Baki Varol'un da aralarında bulunduğu yaklaşık 100 kişi katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Ticaret Odası Başkanı Yusuf Keyik, Unakıtan'ın yüzünü güldüren açıklamalarda bulundu. Küçük bir Türkiye olan Burdur'un ekonomik açıdan son zamanlarda rahatladığını söyleyen Başkan Keyik, bunu hükümetin mali konulardaki istikrarlı tutumuna bağladı. Ekonomik açıdan Türkiye'nin çok iyi bir dönem geçirmesine karşın basın kuruluşları ve bazı kişilerin en fazla üzerine gittiği bakanlar arasında Kemal Unakıtan'ın da bulunduğunu hatırlatan Yusuf Keyik, "Acaba bizi borç almaya alıştırıp, ardından emir vermeye çalışanları rahatsız mı ettiniz? Ülkemizin borçlarından kurtulmuş büyük bir ekonomiye ve bölgesinde belirleyicilik rolüne sahip olması gerektiğine inanıyoruz. Bu dönemleri aşmanın, milli ekonomi dinamiklerine kavuşmanın ise, daha çok birlik, beraberlik, sabır, gayret gibi hasletler ile mümkün olacağını biliyoruz." diye konuştu. Başkan Yusuf Keyik'in sözleri, salonda bulunanlardan büyük alkış aldı.

Ticaret Borsası Başkanı Baki Varol ise sözlerine Burdurluların yüzde 60'dan fazlasının tarım ve hayvancılık ile geçindiğini hatırlatarak başladı. Bu şartlar altında en büyük desteği bu alanlarda beklediklerini bildiren Başkan Varol, uygulanan KDV oranlarının düşürülmesini istedi. Kayıt dışı ekonominin önüne geçmenin ancak KDV'yi düşürmekle mümkün olacağına dikkat çeken Varol, "Şu an tarımda uygulanan yüzde 8 KDV oranının bire düşürülmesini istiyoruz. Böylece üretim de tüketim de daha fazla olacak. Kayıt dışı ekonomi azalacak." dedi. Varol'un bu isteğine Bakan Unakıtan'dan olumsuz yanıt geldi. 'KDV 8'den bire inmez arkadaş' diyen Bakan Unakıtan bunun kendi ellerinde olmadığını söyledi. Karşılığı olmayan bir parayı harcayamayacakları dile getiren Bakan Unakıtan, "KDV oranını düşürmek için oturup hesap yaparız. Hesap tutarsa indiririz ancak şu anda böyle bir durum söz konusu değil. Karşılığı olmayan paraları harcaya harcaya bu günlere geldik." diye konuştu.

Özelleştirme politikalarının planlı bir şekilde devam edeceğini vurgulayan Bakan Unakıtan devletin tüccarlık, sanayicilik, bankacılık gibi meslekler yapamayacağını aktardı. Devletin süt fabrikası işletmeyi bırakıp yol, alt yapı gibi hizmetler yapması gerektiğini ifade eden Unakıtan, "Devleti ekonomik faaliyetlerden tamamen çekeceğiz." dedi. Unakıtan konuşmasının sonunda Burdur'da en fazla istihdamı sağlayan 2 iş adamına ödül verdi. Vali Direkçi ve Burdur'un ekonomi başkanlarının ortak hazırlattığı bakır tablo Bakan Unakıtan'a hediye edildi. Unakıtan, programın sonunda KDV'nin indirilmesini isteyen Başkan Baki Varol'u kolundan tutarak bir süre konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious