Unakıtan, valileri uyardı

Unakıtan, valileri uyardı.5587
  • Giriş : 01.02.2007 / 00:00:00

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Köy Alt yapısını Destekleme Projesine (KÖYDES) dönük 2006 yılı ödeneklerinden kalan 303 milyon YTL'nin, bugün itibariyle ilgili hesaplara geçtiğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ankara Sheraton Otelinde düzenlenen ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı ''KÖYDES Valiler Toplantısında'' konuşan Unakıtan, hükümetin top yekün bir kalkınmadan yana olduğunu, bunun dışında bir kalkınma anlayışını kabul etmediklerini ifade etti, Hükümetin ilkesinin şehirlerde hangi alt yapı varsa bunu köylere de götürmek olduğunu anlatan Unakıtan, bunun için KÖYDES'e çok önem verdiklerini söyledi.

KÖYDES projesini hazırlarken, hedefin ''içme suyu ve yolu olmayan köy kalmaması'' olduğunu vurgulayan Maliye Bakanı, bunun için sıkı maliye politikası uygulandığı bir dönemde bütçeden önemli tahsisatların yapıldığını hatırlattı.

Unakıtan, projeyle köylünün refahı ve ekonomik rekabet gücünün artırılmasının da amaçlandığını belirtti.

İKİ YILDA 17 BİN 706 KÖYE İÇME SUYU GÖTÜRÜLDÜ
2005-2006 yıllarında 17 bin 706 köye içme suyu götürüldüğüne işaret eden Unakıtan, ''bunun kıymetini köyde yaşayıp da susuzluk çekenler çok iyi bilir, bunlardan biri de benim. Onun için fevkalade önemli bir projedir. Cumhuriyetin en önemli projelerinden biridir'' diye konuştu.

2005 ve 2006 yıllarında 28 bin 356 km stabilize yol, 17 bin 449 km birinci kat asfalt, 11 bin 407 km de ikinci kat asfalt yapıldığını kaydeden Unakıtan, ''yani bu alt yapıyla insanımıza insan olduğunu gösteriyoruz'' dedi.

VALİLERE HARCAMA RİCASI
KÖYDES için bütçeden önemli tahsisatlar yapıldığını hatırlatan Unakıtan,valilere yönelik ''sizden bir istirhamım var; bunu (ödenek) harcarken, fevkalade dikkatli olun'' dedi.

Valilerden yapılmakta olan yolların standardına iyi bakmasını ve asfaltın uygun zamanda atılmasını isteyen Unakıtan, şöyle konuştu:

''Yoksa para harcanır, hazır parayı harcamak en kolay iş. O paraları harcarken, gerekli hassasiyeti gösterdiğinizi biliyoruz, biraz daha hassas olun. Aynı parayla daha fazla iş nasıl yapılır onun örneklerini zaman zaman görüyoruz, fakat bu örnekler çoğalsın.''


Bugün itibariyle 2006 yılı ödeneklerinden 303 milyon YTL olan alacağın hepsinin ilgili hesaplara geçtiğini de açıklayan Unakatın, ''bunun için kimse iş yaparken, para gelecek mi diye tereddüt etmesin'' dedi.

2007 yılı ödeneklerinin dağıtılmasına da hemen başlanacağını bildiren Unakıtan, bu nedenle 2007'de ihalelerde gecikme olmamasını istedi.

BELDES PROJESİNDE DURUM
Nüfusu 10 binin altında olan belediyelerin içme suyu ve yol ihtiyaçlarına yönelik hazırlanan BELDES projesinde de, alt yapı ve ikincil mevzuat çalışmalarının devam ettiğini vurgulayan Unakıtan, belirlenecek prensipler çerçevesinde bu belediyelere de kaynak tahsisi edileceğini kaydetti.

Bunun yanında, köylüye doğrudan gelir desteği gibi bazı desteklerin de dağıtıldığını hatırlatan Unakıtan, ''valiler olarak onların harcanmasına da gözünüz gibi dikkat edin. Bu bütçede saçı bitmedik yetimin hakkı var, Örneğin doğrudan gelir desteği var, çiftçi ekiyor mu ekmiyor mu ona bakın'' diyerek sözlerini tamamladı.

Toplantıya Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra Devlet Bakanı Beşir Atalay, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ile il valileri katılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious