Unakıtan, 'yeni isimle vergi yok'

Unakıtan, 'yeni isimle vergi yok'.2184
  • Giriş : 24.12.2006 / 00:00:00

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, yeni bir isimle vergi getirmeyeceklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TBMM Genel Kurulunda, 2007 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısının maddeleri görüşülürken milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Unakıtan, tüketici kredilerindeki artıştan endişe edilmemesi gerektiğini söyledi.

Türkiye'de tüketici kredilerinin yakın tarihe kadar çok gelişmediğini, istikrar olmadığı için çok fazla kullanılmadığını anlatan Unakıtan, faizlerin gecelik yüzde 5000'lere vardığı bir yerde tüketicinin kredi kullanmasının mümkün olmayacağını kaydetti.

Unakıtan, tüketicinin önünü görmesi durumunda kredi alacağını, bankaların da kredi vereceğini ifade ederek, “Tüketici kredilerinin artmaya başlamış olması, Türkiye'de güven ve istikrarın geldiğini, tüketicinin de kredi verenin de önünü görmeye başladığının bir işaretidir” dedi.

Unakıtan, tüketici kredilerinin gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında çok düşük seviyede olduğunu, daha da artacağını söyledi.

Bütçe açığının, tasarıda öngörülenden daha düşük gerçekleşeceğini ifade eden Unakıtan, “Yeni vergi geliyor mu?” sorusuna, “Biz yeni bir isimle bir vergi getirmiyoruz, getirmeyeceğiz de... Buna da ihtiyacımız yok. Bunu açıklıkla söyleyeyim. İlk geldiğimiz günler gibi değiliz” dedi.

Unakıtan, maktu vergilere yeni değerleme yapılmasının ise yıllardır uygulandığını belirtti.

CHP Antalya Milletvekili Atila Emek'in, Zeytinburnu Yat Limanı ihalesiyle ilgili kamuoyunda çok çarpıcı ve ciddi endişeler olduğu yönündeki değerlendirmesine değinen Unakıtan, Zeytinburnu Yat Limanı ihalesinin, yaptıkları ihalelerden biri olduğunu ve böyle çok ihale yaptıklarını söyledi. Unakıtan, ”Zeytinburnu'ndaki ihale, Devlet İhale Kanunu ile çıkarılmış yönetmelik ve tebliğ hükümlerine göre yapılmıştır” dedi.

CHP'li üyelerin, “gece yapılmış” diye laf atmaları üzerine Unakıtan, ”Zamanı da şaşırdınız. Allah, hayır eylesin” dedi.

“BİR VERGİ DAİRESİ MÜDÜRÜNÜN KÜSTAHLIĞI...”

CHP Mersin Milletvekili Mustafa Özyürek, kayıtdışıyla mücadelenin yasalar içinde yapılması halinde Maliye Bakanlığına her türlü desteği vereceklerini belirterek, ancak mükellefe korkutmaya, hiçbir dayanağı olmadığı halde tehditlere prim vermeyeceklerini söyledi.

Özyürek, “Kadroları öylesine politize ettiniz ki... Bir vergi dairesi müdürü, bir milletvekilimize 'Siz iktidara geleceğinize inanıyor musunuz?' deme küstahlığında bulunuyor. Bunu söyleyecek yetkiye sahip mi? Teşkilatı nereden nereye getirdiniz? Bizim dönemimizde bir kamu görevlisi böyle bir şey yapmazdı” dedi.

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasasının yürürlüğünün ertelenmesinin Bütçe Kanunu Tasarısı içinde yapılamayacağını ileri süren Özyürek, “Bizim, bütçe kanunlarıyla ilgili olmayan hükümlerin iptali için Anayasa Mahkemesine gittiğimizi biliyorsunuz. Bir Tokat yediniz, şimdi yine Anayasaya aykırı işlem yapacaksınız. Lütfedin de yeni bir yasa getirin” görüşünü kaydetti.

Cari açığın 1.5 milyar dolardan 35 milyar dolara çıktığını belirten Özyürek'in, “Maliye Bakanının diliyle sorayım, 1.5 milyar dolar mı büyük, 35 milyar dolar mı büyük? Manavların çürük elmayı arkaya koyup iyilerini öne koyması gibi, Maliye Bakanı da çürük elmaları görmezden geliyor” demesine AK Parti'li milletvekilleri “Manavlar kızacak buna” diye laf attı. Özyürek, buna, ”Narenciye üreticisini perişan ettiğinizi herkes biliyor” karşılığını verdi.

Yabancılardan stopaj alınmamasını eleştiren Mustafa Özyürek, “Siz sıcak para önünde diz çökmüş bir iktidarsınız. Ne istiyorlarsa yapıyorsunuz; (vergiyi indirin) diyorlar indiriyorsunuz, (vergi almayın) diyorlar. almıyorsunuz” dedi.
AK Parti Osmaniye Milletvekili Mehmet Sarı, muhalefetin, AK Parti döneminde ekonomideki iyileşmeyi görmezden geldiğini belirtti. Muhalefetin “Teşvik kapsamında ne yapıldı?” dediğini kaydeden Sarı, “Size Osmaniye'den örnek vereyim; 80 kazık çaktık” dedi. Sarı, daha sonra sözlerini düzelterek, “80 çivi çaktık. Bugünümüz dünden çok iyi, yarınımız bugünden daha iyi olacak” diye konuştu.

“KENDİ ÜLKESİNDE VERGİLENDİRİLİYOR”

Maliye Bakanı Unakıtan, yabancılardan stopaj alınmamasıyla ilgili eleştirilere yanıt verirken, “Yabancıları ülkemizde vergilendirmek istedik. Ama çifte vergilendirmeyi önleyen anlaşmalar pratikte sorun çıkarıyor. AB üyesi bazı ülkelerde mükellefler, kendi ülkelerinde vergilendiriliyor. Biz de bu ilkeyi getirdik. Vergilendirmeme diye bir şey yok” diye konuştu.
İmarbank “off-shorezedelerinden” vergi alınmasıyla ilgili soruya karşılık da Unakıtan, faiz geliri elde eden bir kişinin vergiye tabi olduğunu belirterek, ”Geliri yoksa, zaten vergi alınmaz” dedi.
İlk 4 maddesi kabul edilen 2007 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı maddeleri üzerindeki görüşmeler sürüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious