Unakıtan: 8 milyar dolar kazandık

Unakıtan: 8 milyar dolar kazandık.11218
  • Giriş : 28.03.2007 / 00:00:00

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan,Türk Telekom satışıyla Hazine'nin kasasına 8 milyar dolar para girdiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Oger Telekom ile Türk Telekom'un yüzde 55 hissesinin satışı için 6.5 milyar dolara anlaştıklarını ama faizlerle birlikte Hazine'nin kasasına 8 milyar dolar para girdiğini söyledi.

Unakıtan, Türk Telekom için 4.310 milyar dolarlık ödemeyi bir kerede gerçekleştirerek, planlanandan dört yıl önce ödeme sürecini tamamlayan Oger Telekom'a teşekkür ederek, "Bu paralar Türkiye'ye olan güvenin göstergesidir. Türkiye'de uygulanan ekonomi politikaları doğrudur. Mali disiplinden taviz vermeyeceğiz" dedi.

Oger Telekom Yönetim Kurulu Başkanı Mohammed Hariri de, Türkiye'de yatırım yapmaktan dolayı duydukları memnuniyeti dile getirerek, "Türkiye'nin güçlü ekonomisine inanıyoruz. 3 Nisan'da Türkiye'de satın aldığımız bir bankanın tanıtım toplantısını gerçekleştireceğiz" diye konuştu.

Türk Telekom'un yüzde 55'ini 6.5 milyar dolara satın alan Oger Telekom, kalan borcun tamamı olan 4.3 milyar doları peşin olarak ödedi.

Özelleştirme geliri olarak bir kerede Hazine'nin kasasına giren en büyük meblağ olma özelliği taşıyan ödeme için düzenlenen basın toplantısına, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakcı, Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci, Oger Telekom Yönetim Kurulu Başkanı Mohammed Hariri ve Türk Telekom İcra ve Yönetim Kurulu Başkanı, Genel Müdürü Paul Doany katıldı. Toplantı, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın Antalya'dan gecikmeli olarak gelmesi nedeniyle, 1.5 saat geç başladı.

"ÖZELLEŞTİRMELERİMİZ DÜNYADA İLGİ TOPLADI"

Maliye Bakanı Unakıtan, toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'de son yıllarda gerçekleştirilen özelleştirmelerin çok başarılı olduğunu ve ekonomik istikrara büyük katkı sağladığını belirtti. Özelleştirmelerin yapısal reformlar olduğunu ifade eden Unakıtan, "Bir ülkenin serbest piyasa ekonomisine geçişinde, yaptığı özelleştirmelere bakılır. Son 20 yılda Türkiye'de bu konuda birşey yapılmamıştı ama dört yıl içinde yapılan büyük özelleştirmeler dünyada da dikkat çekti, ilgi topladı" diye konuştu.

4 YILDA TELEKOMA 3.2 MİLYAR DOLAR YATIRIM

Türk Telekom özelleştirmesinin bu büyük özelleştirmelerden biri olduğunu hatırlatan Unakıtan, Türkiye'de artık özel sektör eliyle işleyen bir telekom piyasası bulunduğunu vurguladı. Dört yıl içinde telekom piyasasına 3.2 milyar dolarlık daha yatırım yapılacağına dikkat çeken Unakıtan, "Türk Telekom'u sattığımız zaman olumlu-olumsuz epey şeyler söylendi. Şimdi herkes anladı ki, yaptığımız şey Türkiye için fevkalade faydalıdır. Bu satış zamanında yapılsaydı, şimdiki borçlarımız olmayacaktı" dedi.

"YÜZDE 55 HİSSE SATTIK 8 MİLYAR DOLAR ALDIK"

Unakıtan Türk, Telekom'un, dönemin en iyi fiyatıyla satıldığının altını çizerek, Oger Telekom ile Türk Telekom'un yüzde 55 hissesinin satışı için 6.5 milyar dolara anlaştıklarını ama faizlerle birlikte Hazine'nin kasasına 8 milyar dolar para girdiğini söyledi. Unakıtan şöyle konuştu:

"Önce 2005 yılında 1 milyar 310 milyon dolar, sonra 2006'da 1 milyar 431 milyon dolar para aldık. Şimdi 4 milyar 314 milyon dolar alıyoruz. Toplamda 7 milyar 55 milyon dolara geldi. Türk Telekom'un kasasında da 1 milyar dolar vardı, onu da aldık. Böylece Türk Telekom'un yüzde 55 hissesini sattık 8 milyar dolar aldık."

"TÜRKİYE EKONOMİSİNE GÜVENİN GÖSTERGESİ"

Unakıtan, Türk Telekom için 4 milyar 310 milyon dolarlık ödemeyi bir kerede gerçekleştirerek, planlanandan dört yıl önce ödeme sürecini tamamlayan Oger Telekom'a ve Ulaştırma Bakanlığı'na teşekkür ederek, "Bu paralar Türkiye'ye olan güvenin göstergesidir. Türkiye'de uygulanan ekonomi politikaları doğrudur. Mali disiplinden taviz vermeyeceğiz" dedi. Unakıtan, yatırım alanında yaşanan gelişmelerin Türkiye'nin ufkunun ve geleceğinin ne kadar açık olduğunun bir göstergesi olduğuna işaret etti.

"TÜRKİYE'YE GÜVENMENİN NE KADAR DOĞRU OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI"

Oger Telekom Yönetim Kurulu Başkanı Mohammed Hariri de, Türk Telekom ödeme sürecini tamamlamış olmaktan büyük bir mutluluk duyduklarını belirterek, "Türkiye'ye kocaman bir çek getirmiş olmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz" dedi. Son 1.5 yılda Türkiye ekonomisinde yaşanan gelişmelerin, Türkiye'ye güvenmenin ne kadar doğru olduğunu gösterdiğine dikkat çeken Hariri, hükümet yetkililerine ve bürokratlara kendilerine gösterdikleri destek için teşekkür etti.

"3 NİSAN'DA SATIN ALDIĞIMIZ BANKANIN TANITIMINI YAPACAĞIZ"

Hariri, Türkiye'de yatırım yapmaya devam ettiklerini ifade ederek, 3 Nisan'da Türkiye'de satın aldıkları bir bankanın tanıtım toplantısını gerçekleştireceklerini sözlerine ekledi.

"İBRAHİM ÇEKTEKİ RAKAM DOĞRU MU?"

Konuşmaların ardından, temsili bir çek töreni gerçekleştirildi. Tören sırasında Unakıtan, Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı'ya dönerek, "İbrahim çekteki rakam doğru mu?" diye espri yaptı. Unakıtan, Türk Telekom'un yüzde 55'i devredilirken de, Çanakçı'ya, "Parayı aldın mı İbrahim?" diye sormuş, ardından devir için imzalar atılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious