Unakıtan: "Çağdaş bir gelir vergisi kanunu hazırlanıyor"

Unakıtan:
  • Giriş : 10.01.2008 / 12:01:00

Unakıtan: ''Gelir vergisi kanununu mart sonuna kadar TBMM'ye getirmeyi düşünüyoruz''

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, çağdaş, zamana daha uygun olan, güzel bir gelir vergisi kanunu hazırlandığını belirterek, ''Bu kanunla vergiyi tabana yaymayı, daha adaletli, basit ve anlaşılır hale getirmeyi amaçlıyoruz'' dedi.

Bakan Unakıtan, kayıtdışı ekonomiyle mücadele konusunda Vergi Konseyi başkanlığında Kayıtlı Ekonomiye Geçiş Platformu'nun kurulduğunu belirterek, yakın zamanda bu konseyin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a çalışmalar hakkında sunum yaptığını söyledi.

Şubat ayı içinde Başbakan Erdoğan başkanlığında Kayıtlı Ekonomiye Geçiş Platformu'nun bir toplantı yapacağını ifade eden Bakan Unakıtan, "Kayıtlı ekonomiye geçişi sağlayamadan hiçbir işimizi halledemeyiz. Bunu artık bir devlet politikası haline getirmemiz lazım" dedi.

"Gelir vergisi değişiyor"

Unakıtan, gelir vergisi düzenleme çalışmalarının Maliye Bakanlığı ve Vergi Konseyi tarafından hazırlandığını söyledi.

Unakıtan, "Türkiye'deki bu kanunlar 50 yıla aşkın kanunlardır. Şimdi çağdaş, zamana daha uygun olan güzel bir gelir vergisi kanunu hazırlanıyor. Bu kanunla vergiyi tabana yaymayı, daha adaletli, basit ve anlaşılır hale getirmeyi amaçlıyoruz. Bunu da mart sonuna kadar TBMM'ye getirmeyi düşünüyoruz" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious