Unakıtan: 'Çamur atıyorlar; iddialar asılsız'

  • Giriş : 24.11.2006 / 00:00:00

Maliye Bakanı Unakıtan, vergi kaçırdığı iddiaları ile ilgili olarak "Çamur atıyorlar; iddialar asılsız" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bakan Unakıtan, CHP Konya Milletvekili Atilla Kart ve İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu'nun kendisi hakkındaki iddialara yaptığı yazılı açıklamayla cevap verdi. Unakıtan, CHP'li iki milletvekili 2002 yılında gerçekleştirilen bir taşınmaz satışı sonrasında vergi kaçırdığının iddia edildiğinin hatırlatarak, "Gerekli araştırma yapmadan sadece çamur atmak niyetiyle hakkımda asılsız iddialarda bulunmuşlardır" dedi.

Bahsi geçen taşınmazın Bem Dış Ticaret A.Ş tarafından 12 Ekim 2000 tarihinde 15 milyar 600 milyon liraya Kadir Boyacı'dan satın alındığını 10 Mayıs 2002 tarihinde 1 trilyon 260 milyar lira bedelle Al Baraka Türk Özel Finans Kurumu A.Ş'ye satıdığını bildiren Unakıtan, satış için Bem Dış Ticaret A.Ş tarafından 10 Mayıs 2002 tarihinde N 001369 numaralı fatura düzenlendiğini bu satış işleminin de şirketin İstanbul 28. Noterliğinden 26 Aralık 2001 tarih 39155 numaralı yasal Yevmiye Defterine, 10 Mayıs 2002 tarihinde 712 numaralı yevmiye maddesi ile kayıt edildiğini dolayısıyla da işlemin 2002 yılı kayıtlarına alınmış alım satım işlemi arasındaki kar 2002 yılı hesaplarında yer aldığı belirtilerek, işlem tamamen yasal çerçevede gerçekleştiğini savundu.

Unakıtan, sözkonusu iddialarla ilgili olarak açıklamasına şöyle devam etti: "İddia edildiği gibi bu satıştan dolayı oluşan "Kurumlar vergisi karının beyan edilmediği ve dolayısıyla vergi kaçırıldığı" yönündeki suçlamaların hepsi yalandır. Tüm bu asılsız, çirkin iddiaaların altında yatan en önemli neden hükümetimizin başarısıdır. Mali ve bütçe politikalarına hiçbir söz söyleyemeyen muhalefet, çirkefce iftira atma kampanyası başlatmıştır. "Çamur at izi kalsın" anlayışını muhalefet yapmak olarak algılayan bu kişilerin çabası herzaman olduğu gibi bu seferde boşa çıkacak ve halkın nezdinde itibar görmeyecektir. Tüm bu suçlamaları kamuoyunun takdirine bırakıyorum ve ayrıca bu kişiler hakkında tüm yasal haklarımı da kullanacağım"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious