Unakıtan 'cep'te vergiyi indirmiyor! Yüzde 56'yla devam

Unakıtan 'cep'te vergiyi indirmiyor! Yüzde 56'yla devam.10922
  • Giriş : 25.09.2007 / 17:15:00
  • Güncelleme : 25.09.2007 / 18:10:55

Maliye Bakanı "Kimse kusura bakmasın" dedi, cep telefonlarında yüzde 56 vergi ödemeye devam edeceğiz..

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İletişim sektörünün dört gözle beklediği cep telefonu görüşmelerinde vergi indirimi başka bahara kalıyor. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın "Başbakan'ın cepte vergi indirilecek talimatı var; Başbakan ifade ettiyse Ulaştırma ve Maliye Bakanı'na ne düşer" açıklamasına Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'dan vize çıkmayacak gibi görünüyor. Unakıtan'ın, 'doğrudan, dolaylı fark etmez bu vergilere ihtiyacım var' dediği öğrenildi. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Özel İletişim Vergisi'nde (ÖİV) indirime kısa vadede sıcak bakmıyor. Unakıtan'ın bu tutumunda, özellikle seçim döneminde vergi gelirleri performansında gözlenen yavaşlamanın etkili olduğu belirtiliyor.

İNDİRİM GÖRÜNMÜYOR
Bir süredir ÖİV'de indirim talepleri ile karşılaşan Maliye yönetimi ise bu isteğe sıcak bakmıyor. Maliye Bakanı Unakıtan'ın, "Ben, doğrudan veya dolaylı vergi ayrımına girmem, vergimi alırım. Bu vergilere ihtiyacımız var. Kimse kusura bakmasın. Vergileri almaya devam edeceğiz" dediği öğrenildi. Bu arada, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım önceki gün yaptığı değerlendirmede, haberleşme ve iletişim üzerindeki vergiyi, yakın zamanda ele alacaklarını söylemişti. Yıldırım, "Başbakan'ın beyanatı var, 'indireceğiz' diyor. Başbakan bunu ifade ettiyse Ulaştırma Bakanı ve Maliye Bakanı'na ne düşer?" değerlendirmesinde bulunmuştu. Yıldırım, Maliye Bakanlığı'nın bu konuya sıcak bakmadığının anımsatılması üzerine de "Merak etmeyin onu da halledeceğiz. Onların hesabı kitabı bitmez. Asli işleri hesap-kitap" demişti. Bu arada Gelir İdaresi ve Bütçe Genel Müdürlüğü bürokratlarından aldığı brifingden memnun kalmadığı öğrenilen Unakıtan'ın, "Yapılanları değil yapılacakları söyleyin. Ben sonuca bakarım" dediği belirtildi.
TÜRKİYE'DE, cep telefonu görüşmelerinden alınan verginin oranı faturanın yüzde 56'sını buluyor. Bu oranla Türkiye, AB ülkelerine fark atıyor. Vergi oranı; Fransa'da yüzde 20.6, İtalya'da yüzde 20, Yunanistan'da 18, İngiltere'de 17.5, Almanya ve İspanya'da yüzde 16.
UNAKITAN'IN vazgeçemediği ÖİV'den 2000 yılından bu yana 14 milyar YTL tahsilat yapıldı. 2003'te ilk kez 1 milyar sınırını aşan yıllık ÖİV gelirleri, 2004'te 1.9 milyar YTL, 2005'te 3 milyar YTL, 2006'da ise 3.6 milyar YTL oldu. 2007 yılının tamamında ise hedef 4 milyar 26 milyon YTL. Muhasebat Genel Müdürlüğü verilerine göre Ağustos 2007 itibariyle elde edilen ÖİV, 2.7 milyar YTL. ÖİV, abone sayısındaki ve konuşma süresindeki artışa paralel olarak zaman zaman 400 milyon YTL'yi aşıyor. Maliye'nin tahminlerinde yanılmadığı, hedefe rahatlıkla ulaştığı ÖİV yükünün bir süre daha düşmesi planlanmıyor. ÖİV'nin bütçe gelirlerine oranı ise 2004'ten itibaren yüzde 1'lerden yüzde 2'lere tırmandı.

SABAH

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious