Unakıtan: Dışarıdan pirinç almayacağız

Unakıtan: Dışarıdan pirinç almayacağız.8853
  • Giriş : 05.09.2008 / 09:33:00

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Edirne'de inşaatları süren Çakmak ve Hamzadere barajları tamamlandığı zaman dışarıdan pirinç almaya gerek duyulmayacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Edirne'nin Uzunköprü ve İpsala ilçelerinde inşaatı süren barajlar ile duble yol çalışmalarını inceledi.
Bakan Unakıtan, Uzunköprü Çakmak ile İpsala Hamzadere Barajları bitirildiğinde Türkiye'nin dışarıdan çeltik ithal etmeyeceğini söyledi. İpsala bölgesi'nde yetişen pirincin kalitesinin yüksek olduğunu, ne Mısır ne de Amerikan pirincine benzemediğini ifade eden Unakıtan, Meriç Nehri'nden akan suyun yıllarca seyredildiğini, ancak bölgeye yapılacak barajlar ile bu suyun değerlendirileceğini belirtti.

Türk-Bulgar sınırında yapılması planlanan Suakacağı Barajı ile ilgili olarak henüz Bulgaristan ile anlaşamadıklarını da dile getiren Unakıtan, "Ben buraya bu projeleri görmeye geldim. Nasıl bunları bir an önce bitireceğiz, onun derdindeyim. Daha güzel hizmetlere ihtiyaç var buralarda. Bakan gözler, gören gözler falan anlar. Daha neler yapacağız. İhtiyaç var. Daha önce bu barajlara 1 YTL ödenek koymuşlardı. Bu barajlar olduğunda buranın iklimi değişecek. 14 bin dönüm alanı su dolacak. İnsanlarımızı fakirlikten kurtarmanın yanında para verip dışardan da pirinç almayacağız" dedi.

AKP Edirne Milletvekili Necdet Budak ile Trakya'nın GAP'ı olarak adlandıran Hamzadere Barajı'nı gezen Maliye Bakanı Unakıtan, Hamzadere ve Çakmak barajları bittiğinde bölge halkının da zenginleşeceğini söyledi. Unakıtan ve Budak, su toplanacak bölgenin üzerinde hatıra fotoğrafı çektirdi.
KEŞAN UZUNKÖPRÜ ARASINA OSB

Keşan-Uzunköprü arasına bir organize sanayi bölgesi kurulması için çalışma yapılmasını da isteyen Unakıtan, "Buralara sanayi de getirmemiz lazım" şeklinde konuştu.

Unakıtan, Hamzadere Barajı dönüşünde Keşan'a bağlı Beğendik Beldesi'ne de geçerek, Beğendik Belediye Başkanı Nuran Uslu'nun, spor tesisi ve sosyal alan olarak hazırlanan yeri inceledi. Unakıtan, tesislerin gerçekleşmesi için, gerekli yardımın yapılacağını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*