Unakıtan: Ekonomi taş gibi sağlam

Unakıtan: Ekonomi taş gibi sağlam.5587
  • Giriş : 04.05.2007 / 00:00:00

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, ekonomi için "taş gibi sağlam" benzetmesi yaparken, mali disipline uyduklarını, Türkiye’nin iki yakasının bir araya geldiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Unakıtan, eşi Ahsen Unakıtan ile birlikte Bolu Dağından geçerken, İsmail’in Yeri Lokantasında yemek yedi ve kaymak satın aldı.
Çıkışta yemek yiyen vatandaşlara "afiyet olsun" diyen Bakan Unakıtan, AA muhabirinin sorularını cevaplandırdı.
seçim kararının piyasalarını olumsuz etkilemesinin söz konusu olmayacağını ifade eden Unakıtan "Hiç bir şey olmaz. Ekonomi taş gibi sağlam bir defa, yazın şunu. Neden taş gibi? Bütçe bizim taş gibi" dedi. Unakıtan sözlerini şöyle sürdürdü:
"Mali disipline son derece uyuyoruz. Hiç seçimden dolayı fazla masraf etmiyoruz. Bu milletin parasına sahip çıkıyoruz. Türkiye’nin iki yakası bir araya geldi. Dolayısıyla ekonomiye hiç bir şey olmadı." İsim vermeden 2001 ekonomik krizine atıfta bulunan Unakıtan "Eskiden görüyorsun, kitap mitap dolaşıyordu ortalarda, para toz duman oluyordu.
Hiç bir şey olduğu yok Çünkü ekonominin alt yapısı sağlam. Ekonomik kırılganlıklara karşı çok güçlü bir hale geldi" dedi.

"SEÇİM KARARI, PİYASALARI RAHATLATTI"
Unakıtan, borsa ve döviz konusundaki tartışmalar konusunda ise şunları söyledi:
"O bir günlük, iki günlük meseleler pek öyle dalgalanma sayılmaz. Dünya piyasalarında bile her zaman olan şeylerdir bunlar. İşin geneline baktığımız zaman hele hele seçim kararı alındıktan sonra piyasaların önü açıldı, piyasalar önünü görmeye başladı. Çünkü ekonomide dengesizlikler ne kadar fazla olursa risk o kadar fazladır. Bu belirsizler ne kadar az olursa ekonomi daha iyi hale gelir, daha iyi, müspet olarak etkilenir.
seçim kararı alınması ekonomide bir rahatlama meydana getirmiştir. Hem de ekonomideki riskler ortadan kalkmıştır." Unakıtan, yabancı basındaki ’siyasette büyük dalgalanmalar olmasına rağmen ekonominin kırılgan olmadığına’ ilişkin yorumlar konusunda "Böyle olur işte. Ekonomiyi düzeltirsen, normal rayına oturtursan, ekonomini güçlendirirsen bunun neticesi bu olur" diye konuştu.

"İSTERSE YÜZ SANDIK KOYSUNLAR, PARASINI HAZIRLADIM DURUYOR"
Bakan Unakıtan, 22 Temmuz’da halkın önüne iki sandık birden konulacağına ilişkin beklentilerin hatırlatılması üzerine, "Daha fazlasını bana sormayın, ben Maliye Bakanıyım. Öyle, iki sandık üç sandık...
Sandıkların parasını veriyorum ben, ne kadar sandık var, parası benden.
İsterse yüz sandık koysunlar paralarını hazırladım duruyor. Hemen paralarını veriyorum" dedi.
Unakıtan, kaymağı seçim çalışmalarında enerji toplamak için mi satın aldığının sorulması üzerine "Çocuklara götüreceğiz. Ahsen Hanım, çocuklara aldı. Benim yeterince enerjim var hiç merak etmeyin siz" şeklinde espri yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious