Unakıtan: Engellilere kesenin ağzını açtık

Unakıtan: Engellilere kesenin ağzını açtık.11218
  • Giriş : 17.02.2007 / 00:00:00

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Türkiye'de uygulanan sıkı maliye politikalarına rağmen engelli vatandaşlar için kesinin ağzını açtıklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Engelliler için aylık ödenen maaşların önemli ölçüde artırıldığını belirten Unakıtan, aylık 388 YTL'lik yardımın da engellilerin eğitim harcamaları için ödendiğini kaydetti.

Eğitim yardımından 110 bin engellinin yararlandığını anlatan Unakıtan, bu kaynağın bütçeye yükünün ise, 2007 yılında 325 milyon YTL'ye ulaştığını ifade etti.

Bakan Kemal Unakıtan, AK Parti İstanbul İl Özürlüler Koordinasyon Merkezi'nin düzenlediği "El Ele Aydınlık Yarınlara" konulu toplantıya katılarak engellilere hitap etti. Hükümete geldikleri dönemde yaşanan ekonomik gelişmeleri anlatan Unakıtan, o dönemde bütçenin önemli ölçüde açık veridiğini, ancak uygulanan sıkı mali politikalarla bütçenin artık açık vermeyecek durama geldiğini söyledi. Gayri Safi Milli Hasıla'daki borçlanma oranının da ilk defa düştüğünü söyleyen Unakıtan, "Türkiye'de her çocuk borçlu doğuyordu. Şimdi, her yeni doğan çocuk daha az borçla doğacak." ifadelerini kullandı. "İnsanımıza insan olduğunu yeniden hatırlattık" ifadeleriyle yaptıkları icraatları öven Unakıtan, özellikle hastanelerde yaşanan kuyruklar, muayene ve ilaç bulma sorunlarının aşıldığını, ifade etti. Kendisinin "eli sıkı" olarak nitelendirildiğini belirten Unakıtan, ancak devlet olarak herhangi bir konuda ödenek ayrılması noktasında titiz davrandıklarını ve bunun gerekli olduğunu kaydetti. "Uygulanan sıkı mali politikalara rağmen, engelliler için kesenin ağzını açtık" diyen Unakıtan, "8 milyon engelli var. İmkanlarımız sınırlı. Ama onlara yeni imkanlar konusunda gelişmeler sağlıyoruz." diye konuştu.

Engelliler için her ay 388 YTL eğitim yardımının ödendiğini ifade eden Unakıtan, bu miktarın engellilerin eğitim harcamaları için sağlandığını anlatarak, bu sayede yardımlardan daha fazla engellinin yararlandığını kaydetti. Eğitim yardımı alan engelli sayısının 110 bin kişiye ulaştığını aktaran Kemal Unakıtan, bütçedeki 183 milyon YTL olan yükün, 2007 yılında 325 milyon YTL'ye çıkacağını anlattı.

Konuşmasında sık sık, AKP İstanbul Milletvekili Lokman Ayva ile de şakalaşan Bakan Unakıtan, "Lokman'ın nefesini ensemizde hissediyoruz. Lokman'ın istediği olmazsa 'ben yapacağımı bilirim' diyor. Kendisine birşey diyemiyoruz. Sonra bize birşey yapar ve sonra da çıkar , 'Ben birşey görmedim' der. Haliyle biz de birşey diyemeyiz. " ifadelerini kullanınca, salonda gülüşmelere neden oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious